Magazín kulturního dění v Praze a okolí

František Doubek odkazoval k historii a české státnosti

031222mdo01
Výstava v Jihočeském muzeu provede návštěvníky dílem výtvarníka Františka Doubka, rodáka z Milevska, jenž ve svém rozsáhlém odkazu zanechal grafiky a kresby spojené s českou historií a státností, v nichž nezapomínal na erby, městské znaky nebo domovní znamení. Tvořil velkoplošné grafiky, knižní ilustrace, plakáty, ex libris. Jeho práce jsou zastoupené v mnoha galeriích i soukromých sbírkách
04.12.2022 16:49 | Ladislav Lhota

Kresby a grafiky z dílny malíře, grafika, ilustrátora, také hudebníka a profesora Františka Doubka (1940 – 2011) přiblíží výstava v historické budově Jihočeského muzea v krajské metropoli od 9. prosince 2022 do 16. dubna 2023. Expozici doplní i díla umělcových přátel, s nimiž realizoval řadu svých projektů. Podepsaní jsou pod nimi přední český medailér, akademický sochař a autor současné české měny Vladimír Oppl nebo Ateliér Triga–K Petra Kazdy, známého tvůrce státních vyznamenání či insignií vysokých škol.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Výstava s názvem František Doubek – Česká státnost představí umělcovy kresby a grafiky. Nebudou chybět připodobnění řady evropských a českých měst včetně těch, která jsou zařazená do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, dále erby české a evropské šlechty, církevních řádů, městské erby, portréty českých králů, královen a předních osobností. „Hlavním spojovacím prvkem bohaté umělecké tvorby tohoto renesančního člověka je perfekcionismus ve ztvárnění všech výtvarných děl,“ zdůrazňuje kurátor Jiří Reiniš.

Výstava grafik a kreseb Františka Doubka reprezentovala Českou republiku v rámci českého předsednictví Evropské unie a putovala evropskými a světovými městy. Svým uspořádáním odkazuje na společné kořeny především v architektuře, která nepřímo propojuje lidskou společnost s předchozími staletími a odkazy našich předků. Projekt potvrzuje vysokou kulturní úroveň, odvahu a velkorysost těch, kteří po staletí vládli našim zemím. Gotické i barokní katedrály, renesanční centra měst nebo klasicistní paláce po celé Evropě dodnes připomínají, jak mnoho společného mají členské státy Evropské unie.

Milevský rodák František Doubek, jenž dlouhá léta žil a tvořil v Písku, učil ve svých dílech  nejednu generaci pozvednout zrak a obdivovat krásy architektonického zpracování historických domů. Učil obdivovat mnohotvárnost výzdoby fasád, průčelí, domovních znamení a portálů. „Jestliže je realita kolem nás změtí neustále vibrujících, zdánlivě neuchopitelných čar, tento malíř dokáže vybrat ty nejdůležitější a vytvořit z nich předobraz, podle kterého by mohlo být znovu rekonstruováno město, ale také lidské tělo nebo květina. Na první pohled okouzlí naši sítnici, na druhý se zmocní naší duše...“ řekl básník Karel Sýs.

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského muzea


031222mdo02
031222mdo03
031222mdo04
031222mdo05
031222mdo06


Přidej komentář