Magazín kulturního dění v Praze a okolí

30. ročník MHF bude s Domingem, Plachetkou, Cobhamem

sum01
Devatenáctiletý akordeonista Martin Šulc z Třeboně vyhrál za Českou republiku mezinárodní soutěž mladých talentů klasické hudby Virtuosos 2020. Nyní vystoupí spolu s dalšími finalisty na MHF Český Krumlov
01.09.2021 10:03 | Ladislav Lhota

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov dospěl do své třicáté zastávky bez přerušení každoroční tradice i ve složitém pandemickém období let 2020 a 2021, byť letošní akce se kvůli opatřením proti covidu-19 posunula z obvyklého termínu uprostřed letních prázdnin na první polovinu září s poněkud zeštíhleným programem. Souboj s realitou ale nesnižuje uměleckou hodnotu připravených koncertů, ani nebrání příjezdu velkých hvězd domácí i světové scény.

Č. KRUMLOV – Jubilejní koncertní přehlídka nabídne od 4. do 18. září 2021 jedenáct vystoupení v pěti prostředích. Odstartuje v Pivovarské zahradě operním galakoncertem, jehož hlavním protagonistou bude letos osmdesátiletý operní pěvec Plácido Domingo, který se během oslnivé kariéry proměnil z tenoristy na barytonistu. Na festival se vrací po deseti létech. Jako hosty si pozval pěvkyně Adrianu Kučerovou a Štěpánku Pučálkovou, doprovodí je Český národní symfonický orchestr s dirigentem Eugenem Kohnem. „Děkujeme pořadatelům, že šli do rizika, uzavřeli smlouvy s umělci a připravili festival i v nejisté době,“ ocenil krumlovský místostarosta Martin Hák.

V rámci zahajovacího koncertu dojde také na křest knihy mapující dosavadních dvacet devět ročníků. Podobný obsah bude mít rovněž připravovaný televizní dokument. Letošní dramaturgie zahrnuje i koncerty k významným výročím (Wolfgang Amadeus Mozart, Antonín Dvořák) a podle tradice se vedle klasické hudby zaměřuje také na další žánry. Přicestuje jazzman Billy Cobham, který je ikonou mezi hráči na bicí nástroje, nebo zpěváci z newyorské Broadwaye. „Lidé se mohou těšit i na komorní koncerty v podání Heroldova či Škampova kvarteta. Jedním z poslání festivalu je dávat příležitost mladým umělcům. Ani tentokrát neuděláme výjimku,“ slibuje ředitel MHF Jaromír Boháč.

Akordeonista si splní sen

Mladou hudební generaci budou reprezentovat finalisté mezinárodní televizní show Virtuosos Visegrád V4+ včetně třeboňského akordeonisty Martina Šulce. „Možnost zahrát si s orchestrem na krumlovském festivalu je pro mě splněný sen,“ přiznává Jihočech. Finalisté soutěže Virtuosos se představí v Zámecké jízdárně 9. září spolu Filharmonií Bohuslava Martinů řízenou Petrem Valentovičem. S klavírním recitálem vystoupí v Maškarním sále krumlovského zámku talentovaný Jan Čmejla (16. září). Vedle Pivovarské zahrady, Zámecké jízdárny a Maškarního sálu zazní hudba v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné, kde se uskuteční varhanní matiné s Pavlem Kohoutem (8. září).

Premiérově se návštěvníci potkají s libozvučnými tóny v půvabném Prokyšově sálu krumlovské prelatury (Heroldovo kvarteto, 12. září). Úvodní večer s Plácidem Domingem nebude jediným operním galakoncertem. Přidá se také šestatřicetiletý basbarytonista Adam Plachetka, jenž spolu se svými hosty v Zámecké jízdárně 17. září oslaví velkého komponistu W. A. Mozarta, od jehož úmrtí uplyne v prosinci 230 let. Tečku za festivalem obstará půvabná španělská houslistka Leticia Moreno jako hlavní aktérka závěrečného koncertu k poctě Antonína Dvořáka v Zámecké jízdárně 18. září. Spolu s ní vystoupí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským.

Kompletní program MHF 2021 a podmínky pro účast návštěvníků lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz

Ladislav Lhota
Foto autor   Přidej komentář