Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Abstraktní malíř Alaverdyan vystavuje v Měsíci ve dne

ala01
Pro mladého českého malíře arménského původu je důležité téma skladebnosti obrazu. Vztahy středu k okraji, okrajů, vrstev, ploch a linií, barevného nátěru
06.02.2018 19:29 | Ladislav Lhota

Českobudějovická Galerie Měsíc ve dne představuje od 6. února do 9. března tvorbu nadaného malíře Argišta Alaverdyana, který se narodil v Arménii (1991) a přesídlil s rodiči do Česka, když mu byly dva roky. Žije v Praze, kde loni absolvoval studium na AVU. Výstava s názvem Ohyb je složená ze souborů Anomálie a Anomálie II. První soubor byl Alaverdyanovou diplomovou prací, druhý vznikal v následujících měsících.

Č. BUDĚJOVICE – Pro mladého českého malíře arménského původu je důležité téma skladebnosti obrazu. Vztahy středu k okraji, okrajů, vrstev, ploch, ploch a linií, barevného nátěru, jeho rukopisu. Cílem však není analýza výtvarných prostředků jako spíše vytvoření jakýchsi anomálii na jedno místo koncentrované, sofistikované vizuální vztahovosti se silným psychologickým účinkem. Morfologickou databanku vytváří Argišt Alaverdyan při volném pohybu virtuálními a fyzickými prostorami. Pracuje s abstrakcí, která by nemohla být namalovaná před třiceti, padesáti nebo sto léty.

Letos sedmadvacetiletý umělec se snaží proniknout k povaze jazykově neartikulované smyslové zkušenosti, která předurčuje vazby ke skutečnosti a lidskou emocionalitu. Pro jeho dílo je charakteristická sofistikovaná výstavba, která z každého obrazu činí vizuální dobrodružství. Je vášnivým šachistou a nechal se v minulosti inspirovat zákonitostmi deskových společenských her. Zájem o herní pole a strategické plány promítl do sestav svých obrazů, které podle jeho slov nenápadně poukazují na zákonitosti reálného či digitálního světa, ale i obyčejné člověčí představivosti.  

Úchylka? Čtení herních pravidel

O kvalitách Argišta Alaverdyana svědčí fakt, že byl zařazený mezi finalisty Ceny kritiky za mladou malbu 2018. Část jeho diplomové práce zakoupila Kunsthalle Praha. Se souborem Anomálie loni získal nominaci na Cenu EXIT pro studenty českých uměleckých škol. Samostatně vystavoval v pražských galeriích, letos se představil ve francouzském Nantes. Zúčastnil se skupinové výstavy studentů AVU v Pražském domě v Bruselu (2016), loňské přehlídky Metastázy obrazu v Topičově salonu v Praze a HRAna v galerii OFF/FORMAT v Brně.

Na šachu a jiných hrách obdivuje Argišt Alaverdyan psychologickou rovinu věci, hledání a pohyb strategického plánu, stav mysli, kdy figura ztrácí svůj tvar a stává se pohyblivým bodem. „U moderních společenských her mě zajímají herní mechanismy, ale už tolik ne samotné hraní. Čtení herních pravidel je moje úchylka. Herní pole chápu především ve smyslu jasně ohraničeného prostoru, který je předurčený pro nějakou aktivitu, nebo se na něm již něco děje. Ten prostor může být dokonce sám o sobě aktivní a vibrující. A s tím pracuji i v obrazech,“ vysvětluje malíř.

(lho, tzg)
Foto archiv Galerie Měsíc ve dne Přidej komentář