Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Adaptace Rybí krve má za sebou světovou premiéru

krev01
Hlavní roli v divadelní adaptaci románového bestselleru Rybí krev vytváří Kamila Janovičová. V úloze Strejdy Vency vystupuje Tomáš Drápela
22.04.2019 13:04 | Ladislav Lhota

Kde jinde by měla Rybí krev mít světovou premiéru, než na prknech Jihočeského divadla? Především tady by se měla hrát a vydržet co nejdéle na repertoáru. Románový bestseller budějovického spisovatele Jiřího Hájíčka vykresluje příběhy lidí z několika vesnic, jejichž historii ukončila gigantická stavba atomové elektrárny Temelín a hněvkovické přehrady. Divadelní adaptace z dílny Marie Špalové zhmotňuje obsah knihy, který zůstává pro většinu vysídlenců stále velmi emotivní a bolestný. 

Č. BUDĚJOVICE – Hra má spád – doslova, neboť scéna Lukáše Kuchinky je postavená na ploše zešikmené k hledišti – a nedovolí divákovi jedinkrát zívnout. Ale nezpůsobí mu žádné velké obveselení. Je to requiem za zbourané obce a potopené vltavské údolí. Nahlíží lidské osudy zpřetrhané nuceným odchodem z míst obývaných generacemi předků. Románová předloha je hutná a zrcadlí skutečné události. Autor dostal za knihu Rybí krev v roce 2013 nejprestižnější tuzemskou literární cenu Magnesia litera, kterou obdržel i za Selské baroko. 

Hájíčkova Rybí krev se řadí do volné „venkovské trilogie morálního neklidu.“ Vyvolává vzpomínky na necitlivé zásahy do života v jihočeské krajině, do té doby nedotčené. Tíhu celého příběhu vycházejícího z reality na přelomu posledních dvou století nese na bedrech hlavní hrdinka Hana (Kamila Janovičová), která marně bojuje proti stavbě elektrárny a přehrady. Poté odchází za hranice, procestuje svět a po patnácti létech se vrací, aby vyhledala kamarády a bratra Honzu (Jakub Koudela) a také dohlédla na stárnoucího tatínka (Jan Dvořák).

Komunista se chladně převleče za demokrata

Mladá členka činoherního souboru Kamila Janovičová s lehkostí využívá nadstandardní hereckou příležitost a může se opřít o výborné spoluhráče. Vedle zmíněného Jana Dvořáka a Jakuba Koudely zasahují do děje Jaroslava Červenková (Maminka), Lucie Valenová, Magdalena Hniličková, Václav Švarc (kamarádi), Dan Kranich (kamarád i partner), Tomáš Drápela (Strejda Venca), Natália Drabiščáková (doktorka Brejchová) či herecký senior Petr Červinka (Pan Tušl).

Na jevišti se objeví také inspicient a někdejší tanečník Jaroslav Kukrál, jehož role komunistického funkcionáře a posléze demokratického ministra není rozsáhlá, ale pořádně z ní mrazí. Představení v dramaturgii Marie Špalové a Olgy Šubrtové nastudovala režisérka Natália Deáková, kterou oslovují texty rezonující s aktuálními problémy ve společnosti. Kostýmy vytvořila Jana Smetanová, hudbu složil Jakub Kudláč. Světová premiéra v historické budově Jihočeského divadla nesla datum 18. dubna. Nejbližší reprízy se konají 23. dubna a 5. května.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček   


krev02
krev03
krev04
krev05
krev06


Přidej komentář