Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Adolf je vskutku přiléhavé Jméno. Zvláště v Paříži

jm01
Francouzská konverzační komedie Jméno se stala na jevišti Jihočeského divadla osmou, ale nikoliv poslední činoherní premiérou (ještě přijde Hamlet) v sezoně 2021-22. V rovných sto minut trvající inscenaci si zařádí herecká pětice Tomáš Drápela, Tomáš Kobr (na snímku), Natália Drabiščáková, Teresa Schel a Pavel Oubram
31.03.2022 10:56 | Ladislav Lhota

Osmou, nikolivěk poslední premiérou činoherního souboru Jihočeského divadla v sezoně 2021–22 (25. března) se stala francouzská konverzační komedie Jméno, kterou napsali současní autoři Matthieu Delaporte a Alexandre de La Patelliere. Od původní premiéry v Paříži roku 2010 se svěží salonní kousek probojoval na pódia v mnoha zemích po celém světě. Českým divákům se vůbec poprvé představil v Městském divadle v Brně roku 2015. Zfilmovaná verze získala nominaci na Césara, francouzské obdoby Oscara.

Č. BUDĚJOVICE – Elisabeth a Pierre Giraudovi pozvou na večeři do pařížského bytu Vincenta Larcheta (mladší bratr Elisabethy) s partnerkou Annou a společného přítele celé čtveřice Claude Gatignola. Nabízí se jedinečná příležitost. Ultrazvukový snímek potvrzuje, že Anna je v očekávání prvorozeného syna. Příjemný dýchánek s kulinářským zážitkem a vinnou ochutnávkou se zvrtne v okamžiku, kdy úspěšný realitní makléř Vincent oznámí, že synovi hodlá dát jméno Adolf. Sice se ukáže, že jde o vtip – nepříliš povedený – ale předtím se rozvine ostrá diskuse, v níž se vedle válečného zločince Hitlera dostanou na přetřes četné velmi pikantní detaily ze vzájemných vztahů v rodině a mezi přáteli.

Kultivovaná středostavovská rodina a dlouholetý věrný přítel, všichni stoprocentní zastánci liberálního smýšlení, se dokážou pořádně nahlas pohádat (snad by se dalo šetřit některými vulgarismy, což je snad jediná výtka k brilantní inscenaci) a fyzicky napadnout, až teče krev, na budějovickém jevišti jistojistě umělá. Středostavovské předsudky jsou, zdá se, přeci jen větší, než se domnívali přítomní. Odhalením nálože, která se ukrývá v rodinné historii, dojde k eskalaci. Pod režijním vedením Adama Svozila si zařádí a chvílemi se i odrovnává herecká pětice Natália Drabiščáková, Teresa Schel, Tomáš Drápela, Tomáš Kobr a Pavel Oubram. Oku příjemnou scénu a kostýmy nachystala Pavla Kamanová.

Druhá a zároveň poslední repríza v sezoně 2021–22 se koná 20. dubna.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček (5) a Pavel Hejný (plakát)


jm02
jm03
jm04
jm05
jm06


Přidej komentář