Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Advent s operou propojí vznešené hudební a vizuální zážitky

251122oap01
Celkem jedenáctkrát během adventu uvede opera Jihočeského divadla mimořádné zpracování inscenace Hej Mistře, které obsáhne scénické provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby a koncert sestavený z adventních a vánočních písní Hvězdy nové Světlo od Adama Václava Michny z Otradovic. To vše v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a hudebním nastudování Davida Švece
26.11.2022 13:34 | Ladislav Lhota

Operní soubor Jihočeského divadla nachystal pro své publikum bohatý adventní program. První adventní neděle bude patřit premiéře Hej Mistře. Představení se bude hrát od 27. listopadu do 23. prosince celkem jedenáctkrát. Nekonvenční interaktivní zážitek slibuje premiéra inscenace Malý Mozart (9. 12.) určené dětem od šesti do dvanácti let. Čas adventu uzavře tradiční Vánoční koncert v katedrále Sv. Mikuláše 21. prosince. Mezi svátky se bude hrát Evžen Oněgin, Evita (derniéry) a Kouzelná flétna. Ve spolupráci s Českým rozhlasem vyjde druhý díl Adventního zpěvníku. 

Č. BUDĚJOVICE – Diváci se mohou těšit na mimořádné scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby resp. koncertní provedení adventních a vánočních písní Hvězdy nové Světlo od Adama Václava Michny z Otradovic. „Inscenace má za cíl přenést nás do dob našich praprababiček, kdy se o posvátné vánoční noci vše zastavilo a za závojem padajícího sněhu byla tušit cesta do Betléma. V tom pocitu je něco posvátného, něco radostného, ale také něco smutného. Jako bychom Vánoce slavili s našimi nejbližšími, ale i s těmi, které už nikdy neuvidíme,“ říká režisér a umělecký šéf opery Tomáš Ondřej Pilař.

V nádherné a poetické výpravě Petra Vítka nebudou chybět prvky krojů z českých a moravských horských pasteveckých oblastí a malé repliky skutečných staveb z Rožmitálska, kde Jakub Jan Ryba zkomponoval svoji mši. Celá inscenace směřuje k úžasu nad posvátným zázrakem zrození, které se týká všech tvorů na Zemi. Vskutku mimořádné zpracování inscenace Hej Mistře mohou diváci sledovat také na Dramoxu. Jihočeské divadlo spolu s vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu pouští do světa druhý díl Adventního zpěvníku opery Jihočeského divadla. Tentokrát jde o soubor pozdně středověkých a renesančních adventních zpěvů z českých pramenů.

Texty písní Adventního zpěvníku znovu nachystal a upravil Mikoláš Troup, výtvarnou koncepci navrhla Ivana Ševčík Miklošková. Všechny písně ze zpěvníku je možné zhlédnout na YouTube kanále Jihočeského divadla v podobě videí, která opera natočila v loňském roce na významných místech jižních Čech. „Posluchači se podívají do táborského podzemí, zámeckého skleníku na Hluboké, klášterů ve Zlaté Koruně, Českém Krumlově nebo Třeboni, ale také na vrchol hory Kleť, kde jsme natáčeli za zimního rozbřesku,” připomíná T. O. Pilař. Zpěvník lze zakoupit na e-shopu Českého rozhlasu Radiotéka nebo v pokladně Jihočeského divadla.

Dostaví se malý Wolfgang Amadeus?

Na YouTube kanále Jihočeského divadla se rovněž objeví záznam varhanního koncertu Mikoláše Troupa Hvězda betlémská. Adventní nabídka operního souboru osloví i malé diváky nekonvenčním hudebním zážitkem s interaktivními prvky, kterým bude premiérovaná inscenace Malý Mozart. Hudebního nastudování se ujal Mikoláš Troup, za režijní pultík usedl Vít Piskala. Děti od šesti do dvanácti let dostanou příležitost poodhalit, co se děje za kulisami při divadelním představení. A budou se dít opravdu nečekané věci. Zda-li se podaří dovést představení do úspěšného konce, o tom rozhodnou diváci. Dorazí k nim opravdu malý Wolfgang Amadeus?

Období adventu čili očekávání uzavře Vánoční koncert v katedrále Sv. Mikuláše 21. prosince. Slavnostní hudební večer propojí dvě skladby – kantáta Mít v sobě hvězdu od skladatele Mikoláše Troupa a Vánoční svita z oratoria Mesiáš G. F. Händela. Mezi svátky se uskuteční derniéry romantické opery Evžen Oněgin (19. 12.) a muzikálu Evita (30. 12.). Silvestrovské odpoledne a první den nového roku přinese v DK Metropol pohádkovou cestu za tajemstvím světla s inscenací Kouzelná flétna. Rodinám s dětmi, které se rozhodnou strávit společně tyto kouzelné chvíle, nabízí Jihočeské divadlo zvýhodněné vstupné se slevou třiceti procent z celkové částky vstupenek.

Tip Jihočeského divadla na vánoční dárek: Nechte se okouzlit všemi smysly. Při koupi čtyř kusů vstupenek na hudební komedii Slečna vdova je možné pořídit originální a exkluzivní parfém Fleurrete (voněla jím filmová star Adina Mandlová) za zvýhodněnou cenu 400 korun (běžná cena činí 650 korun).

(lho, tzd)
Foto Martina Řeháčková (5) a Martina Root (1)


251122oap02
251122oap03
251122oap04
251122oap05
251122oap06


Přidej komentář