Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Advent se vrací s kluzištěm, dílnami a kulturou

121122bra01
Českobudějovický advent se vrací s kompletním vánočním městečkem a kulturním programem na náměstí Přemysla Otakara II. Po dvouletém smutném tichu kolem Samsonovy kašny se znovu bude bruslit na umělém kluzišti, zavoní vánoční punč a lidé si zpestří svá adventní a vánoční setkání v příjemné atmosféře plné zajímavých atrakcí
12.11.2022 09:01 | Ladislav Lhota

Českobudějovický advent provázený Vánočními trhy s ledovým kluzištěm na náměstí Přemysla Otakara II. se dá do pohybu 18. prosince a potrvá v různých podobách až do svátku Sv. Silvestra. V prostoru vánočního tržiště nebude chybět oblíbená plocha s umělým ledem a půjčovnou bruslí, vyhlídková věž, altán se zvoničkou, vyřezávaný betlém, jako novinky fotokoutek nebo Ježíškova dílna a také živý kulturní program od 25. listopadu do 23. prosince. 

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Po dvouleté pauze způsobené covidovými restrikcemi se obyvatelé a turisté mohou těšit na adventní městečko v plném rozsahu i s tradičním programem, na který byli zvyklí. A nebude nouze o překvapení. Dominantou se znovu stane kluziště s celodenním provozem vybudované uprostřed náměstí kolem Samsonovy kašny. Provoz ledové plochy s půjčovnou bruslí odstartuje nejpozději 25. listopadu. O den později se bude slavnostně rozsvěcovat vánoční strom, jehož instalace se chystá na 17. listopad před polednem. Půjde o čtyřicetiletou jedličku z Jílovic. Na svém původním místě vyrostla do výšky třinácti metrů.

Vstup na vánoční trhy rozzáří ozdobené brány. Svítit a vonět bude stovka prodejních stánků naplněných klasickým vánočním artiklem včetně rozmanitých variant punče. Věžička s rozhlednou spolu s vyhlídkovým kolem umožní jedinečný pohled z výšky na pulzující náměstí. Tradiční zvonek vyplní vánoční přání, atmosféru dotvoří ručně vyřezávaný betlém i nazdobené pódium, které se propojí s kluzištěm přes dřevěný altán se zvoničkou. Místní řemeslníci nabídnou k prodeji své výrobky, předvedou svoji tvorbu a v rámci Ježíškovy dílny budou předávat své dovednosti dětem. Naučí je vyrábět staročeské ozdoby nebo přírodní mýdlo, práci na hrčířském kruhu, paličkování a mnoho dalšího.

Zazpívá Standa Hložek i Anička Slováčková

Prvním bodem živého kulturního programu bude v pátek 25. listopadu odpolední vystoupení strakonického hudebníka Pavla Horejše a večerní koncert populárního zpěváka Stanislava Hložka. V následujících dnech se představí také Petra Černocká, Anička Slováčková, Viera Svobodová, Žestě200, kapely Flám, Kaplans Friends Blues Band, Druhá míza, Jazzika, Spolektiv, Kamilova srdcovka, Babyland, Janchi, Two Towers Hulu Jazz, Bonsai č. 3, Andromeda, Bryčka, Pergamen či Šumavská osmička, jednotliví muzikanti i několik orchestrů, muzikálové Divadlo Pikl z Hluboké. O víkendech se budou hrát pohádky. Celý kulturní nářez zakončí 23. prosince folková kapela Dudlajda.

Lidé si užijí také vyhledávanou atrakci v podobě příletu anděla, která se bude poněkud lišit od minulých příletů – formu si pořadatelé (znovu agentura Art4promotion) nechávají pod pokličkou jako překvapení. Jednou z novinek bude vánočně dekorovaný fotokoutek, kde si zájemci pořídí fotografie s logem Českobudějovického adventu a nasdílejí jihočeskou vánoční atmosféru na sociálních sítích. „Českobudějovický advent patří dlouhodobě k nejkrásnějším v rámci naší republiky. Obyvatelé i návštěvníci města si ho jistě zaslouží po dvouleté nucené pauze. Chceme jim dopřát hezké chvíle a důstojné prostředí pro setkávání v době Vánoc,“ říká primátorka Dagmar Škodová Parmová. 

Ladislav Lhota
Foto autor


121122bra02


Přidej komentář