Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Adventní program nebude, zimní prohlídky ano

khz01
Za kliku na vratech do novogotického zámku v Hluboké nad Vltavou nebudou brát návštěvníci o letošním adventu marně. Na nádvoří je přivítá socha Sv. Josefa a průvodci jim představí soukromé apartmány posledních dvou generací zdejších Schwarzenbergů
24.11.2021 17:57 | Ladislav Lhota

Ani letos na jihočeských památkách nebude adventní program. S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a nejistou předpověď na další týdny dospěli jihočeští kasteláni k rozhodnutí zrušit připravené akce. Vedle adventních prohlídek zámeckých interiérů byly zrušené i venkovní akce, včetně oblíbených trhů na nádvoří zámku v Jindřichově Hradci. Přístupné zůstanou pouze svátečně vyzdobené zimní trasy s celoročním provozem.

JIŽNÍ ČECHY – Zámecká nádvoří a ozdobené brány jindřichohradeckého zámku nicméně zůstanou otevřené pro veřejnost. Sváteční výzdobou se pokochají také návštěvníci zámku Červená Lhota. Před hlavními vraty bude od 23. prosince do 9. ledna instalovaný betlém. Pozornost jistě přitáhne svátečně osvětlená fasáda. „Otevřeme i vánočně vyzdobenou kapli, v níž jsou rovněž malé jesličky,“ ujišťuje kastelán Tomáš Horyna. Zimní prohlídky interiérů jsou nachystané na zámcích v Hluboké nad Vltavou, Třeboni a letos poprvé i Vimperku, dále na hradě Nové Hrady a také v Hradním muzeu nebo zámecké věži v Českém Krumlově.   

Na komentované prohlídky vánočně vyzdobeným zámkem v Třeboni se mohou turisté vypravit od 25. listopadu do 19. prosince (vždy čtvrtek až neděle od 10 do 15 hodin). Ve vybraných prosincových dnech se otevře zimní prohlídková trasa hradu Nové Hrady. Volně přístupné bude i slavnostně vyzdobené hradní nádvoří. Zámek Hluboká unmožní návštěvy temperované trasy v soukromých apartmánech posledních dvou generací schwarzenberského rodu (denně vyjma pondělí až do 19. prosince). „Vedle vánočních aranží a sto dvacet let starého vyřezávaného betlému, které interiérům dodají slavnostní atmosféru, vyzdobíme i nádvoří a prostor před zámkem,“ slibuje kastelán Martin Slaba.

Nádvoří pohlídá Svatý Josef

Na nádvoří hlubockého zámku u vánočního stromečku bude socha Svatého Josefa, kterou zhotovil řezbář a betlemář Roman Galek. Na výrobu použil dřevo ze stromu, který v zámeckém parku vyvrátila letošní jarní vichřice. „V budoucnu ještě pan Galek doplní zámecký betlém o sochy Marie a Ježíška,“ informuje Slaba. Milovníci památek mohou vyrazit také do Hradního muzea nebo na zámeckou věž v Českém Krumlově (denně mimo pondělí do 22. prosince). Poprvé bude v zimním období přístupný zámek ve Vimperku, kde se návštěvníci seznámí s expozicemi Muzea Vimperska a projdou si trasu nazvanou Zimní zámek.

V muzejních expozicím na vimperském zámku se lidé vydají po Zlaté stezce, objeví sklárny nebo místa, která ve 20. století zmizela z mapy. Poznají Vimpersko jako centrum knihtisku, oblíbenou lokalitu pro šlechtické zábavy nebo místo pro turistiku a sport. Návštěva muzea je lákavá pro celé rodiny s dětmi, ale i hloubavce, kteří si rádi prochází expozice samostatně. „Otevřeme také nejzajímavější místa letních okruhů Horní zámek a Středověk, která přeměníme na zimní temperovanou trasu,“ říká kastelán Vojtěch Brož. Muzeum Vimperska a Zimní trasa budou přístupné vždy v pátek, sobotu a neděli do 19. prosince.

(lho, tzp)
Foto Ladislav LhotaPřidej komentář