Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Adventní zpěvník vychází s ambicí oslovit širší publikum

azp01
Ve Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu vychází Adventní zpěvník připravený ve spolupráci s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích. Představujeme výřez obálky, kterou graficky zpracovala Lenka Cimlová Ostrá
11.11.2021 17:04 | Ladislav Lhota

Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu ve spolupráci s operou Jihočeského divadla připravily na měsíc listopad k vydání Adventní zpěvník s podtitulem 24 barokních písní pro zpěv s doprovodem varhan nebo klavíru a jiných nástrojů. Vznik zpěvníku, který má formu adventního kalendáře s dvaceti čtyřmi okénky, inicioval umělecký šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Ondřej Pilař. Dramaturgii, úpravu a sazbu písní připravil Mikoláš Troup, dlouholetý člen opery JD.

Č. BUDĚJOVICE – Všechny písně zařazené do Adventního zpěvníku jsou cíleně opatřené doprovody, které lze velmi snadno realizovat klávesovými nástroji (na varhany, klavír, cembalo) a také použít bez nesnází jako podklad jednoduchých aranží pro libovolné nástrojové obsazení (smyčcové kvarteto, dechové kvinteto). Proto je sazba doprovodu v naprosté většině písní utkaná ze samostatných hlasových linií, jimž mohou v aranžích odpovídat jednotlivé nástrojové party. „Měli bychom velkou radost, kdyby vás zpěvník s aranžemi Mikoláše Troupa pobídl přímo k muzicírování, aktivnímu zpěvu a hře, ať už v rodinách, na chrámových kůrech nebo třeba i na koncertních pódiích,“ přejí si vydavatelé.

Centrálním motivem většiny písní je scéna Zvěstování Panny Marie nasvícená postupně z různých stran a perspektiv. Dialog mezi archandělem a Marií je někdy podaný formou skutečného dramatu s přímou řečí jednajících postav, jindy jako kontemplativní sestup do mystického prostoru mezi andělským Ave (Zdrávas) a Mariiným Fiat (Ať se mi stane podle tvého slova). „V několika písních před námi defilují světci adventního času Sv. Barbora, Sv. Mikuláš, Sv. Lucie nebo Sv. Jan od Kříže – tomu jsme věnovali nejvíce stylově vybočující skladbu kalendáře, Mazákovo echové moteto Nobilissime Iesu,“ vysvětluje autor čerstvého vydavatelského počinu.

Do všech písní již dopadá radostné světlo Vánoc, je však rozptýlené do malých plamínků, které si lze představit jako zimní tmou problikávající lucerny v rukou lidských houfů spěchajících na ranní roráty. „Teprve v poslední písni se naplno rozezní vánoční jásot nad příchodem Slunce – Ježíše mezi nás,“ popisuje své dílo Mikoláš Troup, jenž spolu s Tomášem Ondřejem Pilařem našel inspiraci v  adventním kalendáři roku 2020 vytvořeným pro Jihočeské divadlo v Pilařově režii. Adventní zpěvník přichází na svět s ambicí oslovit širší publikum. Zájemci si ho mohou koupit v e-shopu Českého rozhlasu zde nebo u pokladny Jihočeského divadla od úterý 16. listopadu 2021.

(lho, zrd)
Foto Vydavatelství Českého rozhlasu


azp02
azp03
azp04


Přidej komentář