AJG v Bechyni vystaví keramické poklady z depozitáře
Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni, které je součástí Alšovy jihočeské galerie, otevře novou expozici keramiky a pod názvem Současnost tradice nabídne dlouho očekávaný náhled do bohatých depozitárních fondů. Kurátorka Tereza Svobodová zvolila práce dvaceti devíti autorů ve třinácti tematických okruzích. Vernisáž se koná v sobotu 29. ledna od 15 hodin, výstava bude přístupná do 22. května.
BECHYNĚ – V prostorách nedávno zrekonstruovaného Mezinárodního muzea keramiky v Novodvorské ulici se představí dvojice a instalace, v nichž se mísí spojení tradičního, často hrnčířského zpracování keramiky s neotřelou a nápaditou modernitou, která umělce inspiruje v současnosti. K vidění bude výběr toho nejlepšího se snahou obsáhnout v prezentaci monumentální sochy i drobné plastiky, užitkovou keramiku, reliéfy, figury a portréty. Aktuální výběr se skládá ze třinácti tematických okruhů, ve kterých jsou zastoupení vždy autoři rozpoznatelní odlišným pojetím, zpracováním materiálu i dobou, kdy vzniklo jejich dílo.
Srdcem výstavy jsou dvě dvojice. První vítá návštěvníky u vchodu. Jedná se o nápojové sady Miroslava Olivy a Karla Příhody. Odkazují společně na historii hrnčířské výroby v Bechyni a oblast keramické tvorby, se kterou se setkáváme nejčastěji při ranním popíjení kávy z keramických a porcelánových šálků. Druhou dvojici tvoří plastiky Slavomíra Bláhy a Ray Chena. „Zosobňují tematiku dost abstraktní a přitom velmi známou. Vztah matky a dítěte. Jsou ideální ukázkou toho, jak se koncept výstavy dokáže ve všech rovinách protnout v jedné jediné instalaci,“ vysvětluje kurátorka Tereza Svobodová.
Pokračuje koncept dialogu
Bezmála tři desítky autorů zastoupených na výstavě daly vzniknout seznamu často skloňovaných jmen z umělecké branže: Karel Příhoda, Miroslav Oliva, Colleen Toledano, Franz Tišek, František Bílek, Bohumil Dobiáš st., Bohumil Dobiáš ml., Václav Šerák, Martin Möhwald, Pravoslav Rada, Šárka Radová, Hana Exnarová, Slavomír Bláha, Ray Chen, Jan Hričák, Aisaku Suzuki, Czeslaw Wiacek, Jiří Kožíšek, Vesela Kozarova, Zorka Soukupová, Oldřich Rujbr, Klaus Steindlmüller, Jiří Hlušička, Markéta Škopková-Pačutová, Ladislav Švarc, Stanislav Martinec, Richard Langer, Tom Bartel, Finn Hald.
S přihlédnutím k šíři keramické sbírky Alšovy jihočeské galerie není jednoduché sestavit specifický výběr limitovaný prostorem i časem. Proto se ukázal jako nejlepší výstavní koncept tematický. Lze pokrýt chronologii vystavených děl i materiál a motivy keramiky. „Autoři často zpracovávají svá témata odlišně, tudíž jsem považovala za ideální pokračovat v již nastoleném konceptu dialogu. Každé dílo zosobňující určitý milník v čase, technice i námětu je postavené do kontrastu k autorovi podobné plastiky, která obsahuje vše zmíněné, ale zároveň transformuje svou vlastní vizi,“ říká Tereza Svobodová.
(lho, ska)
Foto archiv Mezinárodního muzea keramiky
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS