Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Alexandra Koláčková usadila na trávník Odpočívající sportovce

ko01
Odpočívající sportovci ze sochařského ateliéru Alexandry Koláčkové nejenže zdobí prostor u Sportovní haly v Českých Budějovicích, ale slouží také dětem jako vděčné objekty zábavy
05.11.2018 14:47 | Ladislav Lhota

Zelené prostranství mezi Sportovní halou a Dlouhou lávkou v jihočeské metropoli od prvního listopadového pondělí zdobí trojice objemných plastik Odpočívající sportovci. Barevně glazované sousoší z vysoko pálené šamotové hlíny pochází ze sochařského ateliéru Alexandry Koláčkové a jeho instalace se podle záměru městských radních stala prvním krokem ke vzniku oddechové zóny. Na pořízení prakticky nerozbitného díla směřovala z městské pokladny částka 2 960 870 korun.

Č. BUDĚJOVICE – Alexandra Koláčková je absolventkou výtvarného oboru pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a více než dvacet let se specializuje na vytváření keramických projektů do veřejného prostoru. Její plastiky typické expresivní barevností lze potkat v řadě míst po celé České republice včetně Hlavního města Prahy a také v zahraničí.

Svoje práce několikrát představila úspěšná výtvarnice i v Českých Budějovicích v rámci festivalu Umění ve městě. Značnou oblibu od kolemjdoucích sklízela Ryba na Náměstí Přemysla Otakara II. (2014) nebo Zvíře na Piaristickém náměstí (2015). Tato fontána s vodní mlhou se poté trvale přestěhovala do areálu Čevaku pod Vodárenskou věží, kde je nadále přístupná veřejnosti.  

Další objekt dostane Milevsko

Námět odpočívajících sportovců zvolila autorka z jednoduchého důvodu. V nejbližším okolí instalovaných soch se nachází Sportovní hala užívaná volejbalisty, atlety či florbalisty, na protějším břehu Vltavy je plavecký stadion a jen o kousek dál stojí zimní stadion. Vede tudy frekventovaná cyklostezka, která slouží i běžcům. Zároveň na trávě a ve stínu vzrostlých stromů lze příjemně relaxovat.

S lokalitou zvolenou pro umístění svého díla projevila spolumajitelka sochařského ateliéru v Janově nad Nisou velkou spokojenost. „Vždycky hodně záleží na tom, kam sochu posadíte. Tohle místo je podle mne luxusní,“ říká Alexandra Koláčková. Při tvorbě rozměrných plastik jí asistují dva spolupracovníci. „Z podstaty věci to jedna ženská nemůže zvládnout. Dávám tomu výtvarný element a chlapi jsou mojí prodlouženou rukou. A jsou úžasní,“ dodává s úsměvem.

Jeden každý z Odpočívajících sportovců vznikl jako sendvič složený z keramiky a železobetonové skořepiny. V jádru objektů se nachází tvrzený polystyren zaručující trvanlivost. Sochařský ateliér Alexandry Koláčkové pracoval na sousoší pro oddechovou zónu v Českých Budějovicích od letošního února do října. Na příští rok chystá splnit zakázku pro jihočeské Milevsko, kde bude nový objekt poutat pozornost před Muzeem maškar a poskytne nevšední posezení.    

Ladislav Lhota
Foto autor


ko02
ko03
ko04
ko05
ko06
ko07
ko08
ko09
ko10
ko11


Přidej komentář