Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Alois Terš zachytil v kresbách dávnou tvář Trhosvinenska

te01
Malíř dokumentarista Alois Terš zachytil v kresbách bývalou podiobu vesnických staveb v řadě lokalit na českém jihu
14.07.2018 15:51 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Římskokatolická farnost Trhové Sviny resp. Kulturní a informační centrum Trhové Sviny se společně zhostily pořadatelství dokumentární výstavy Obrázky Aloise Terše z Trhosvinenska. Vhodným místem pro instalaci se ukázaly ambity římskokatolického chrámu Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech, kde budou kresby k vidění od slavnostní vernisáže v neděli 15. července do 30. srpna 2018.

TRHOVÉ SVINY – V ambitech trhosvinenského kostela se návštěvníkům představují dosud málo známé skicy Aloise Terše, který působil jako učitel v Trhových Svinech koncem třicátých let minulého století. Teršovo dílo uchovává ve svých sbírkách Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Na výstavě jsou k vidění kopie obrázků citlivě zvolených jako průřez autorovou tvorbou mapující oblast kolem Trhových Svinů.

Alois Terš obcházel okolní vesnice a zachytil v hodině dvanácté jejich starobylou podobu. Zachovaly se například  jeho kresby Boršíkova, Todně i Něchova, Slavče, Rankova, Nežetic, Třebíčka a dalších obcí. Některá místa se od těch časů změnila k nepoznání. Jinde dodnes nacházíme leccos z toho, co Alois Terš kdysi kreslil – lidová stavení, kapličky nebo boží muka u cest.

Malíř dokumentarista Alois Terš (1910 – 1987), v civilu učitel a matematik, žil nějakou dobu také ve Zlivi a ve čtyřicátých létech zakreslil staré stavby na Blatech. V sedmdesátých létech některé své kresby upravil pro výstavy v Jihočeském muzeu. Uváděl i jména původních majitelů usedlostí, což vyvolávalo i politické problémy. Teršova pozůstalost spadá do majetku Jihočeského muzea a občas se objevuje na příležitostných výstavách. Je asi nejlepším dokladem o původní podobě některých staveb, do jisté míry i lépe vypovídajícím než fotografie.

(lho)
Foto archiv Jihočeského muzea


te02
te03


Přidej komentář