Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Alšova jihočeská galerie získala cenu Instituce roku

231122vug01
Alšova jihočeská galerie obdržela Cenu České akademie vizuálního umění v kategorii Instituce roku. Cennou trofej vyrobili na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Autorem je Tomáš Rýdl, tamní vedoucí oddělení produktového designu. Na vzniku se podíleli rovněž studenti
23.11.2022 14:09 | Ladislav Lhota

Alšova jihočeská galerie (AJG) získala Cenu České akademie vizuálního umění v kategorii Instituce roku za výstavy realizované od ledna do prosince 2021. O výsledcích ve druhém ročníku udělování uvedené ceny rozhodli členové akademie ve dvoukolovém hlasování. Trofej vyrobenou ve Střední umělecké škole sklářské v Železném Brodě (autzor Tomáš Rýdl) převzal ředitel AJG Aleš Seifert v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu z rukou ředitelky Heleny Koenigsmarkové.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOUČeská akademie vizuálního umění nese datum založení 30. září 2020. Hlavním cílem je propagovat různými formami a projekty současné české výtvarné umění, udělovat ceny českým umělcům a vyjadřovat se k aktuálním problémům v oblasti vizuálního umění. V čele akademie stojí výbor ve složení Martin Dostál, Pavel Mrkus, Erika Bornová, Zdeněk Freisleben a František Vyskočil. „Pro naši galerii to je velmi zásadní ocenění, které potvrzuje, že se ubíráme správným směrem. Velmi si toho vážíme. Velké poděkování patří našemu zřizovateli, Jihočeskému kraji, který plně podporuje naše snahy a vize,“ pronesl Aleš Seifert ve slavnostní řeči.

Členy České akademie vizuálního umění jsou umělci a lidé, kteří se podílejí na provozu umění – kurátoři, historici umění, autoři textů, galeristé, sběratelé, vydavatelé publikací o umění, obchodníci s uměním. Do síně slávy uvedla mladá instituce Viktora Pivovarova, ruského výtvarníka žijícího v Praze, jenž se zabývá knižní ilustrací. Zároveň jej označila umělcem roku. Další nominace dostali česko německá fotografka Magdalena Jetelová, malíř Milan Kunc, malíř, grafik a sochař Jiří Sopko, rovněž teoretici umění a kurátoři Jaromír Zemina s Jiřím Ševčíkem, druhý z nich in memoriam.

(lho, ska)
Foto archiv Alšovy jihočeské galeriePřidej komentář