Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Alšovka hostuje v Mariánské. Vzhůru za Pištěkem či Dragounem

mal01
Českobudějovická Galerie Mariánská otevřela návštěvníkům první dvě expozice z projektu Alšovka v Mariánské, který připravila společně s Alšovou jihočeskou galerií
19.01.2018 14:45 | Ladislav Lhota

Galerie Mariánská v Českých Budějovicích společně s Alšovou jihočeskou galerií odstartovaly projekt Alšovka hostuje v Mariánské, který potrvá do konce září letošního roku a jeho obsahem bude pět krátkodobých výstav. První dvě expozice – Sexies! Vždyť přeci létat je snadné … a Písek do hodin: Václav Rožánek, František Roman Dragoun a Roman Kubička – lze navštívit od 19. ledna do 8. dubna. Otevřeno je každý týden od úterý do pátku (10 - 17 hodin). 

Č. BUDĚJOVICE – Pečlivě vybrané výtvarné kolekce v expozici Sexies! Vždyť přeci létat je snadné … přibližují rozvětvenou tendenci vizuálního umění z přelomu 60. a 70. let minulého století, byť pouze jednu z tehdejších možností. Po léta vedle sebe existovaly v jistém napětí minimálně tři hlavní umělecké proudy. Výstava Sexies! reprezentuje figurální směry, spojené zejména s novou figurací, a také s ozvuky pop-artu, hyperrealismu, komiksu, pop kultury a uvolněnou sexuální atmosférou.

Souběžně s tím doznívala v českém umění tehdy nejvíce uctívaná existencionálně vyladěná informelní generace, symbolizovaná tvorbou Mikuláše Medka, Aleše Veselého nebo Jana Koblasy. Zároveň nabyla na síle a zeširoka se nadechovala konceptuální, geometrická, reduktivní, konkretistická díla Karla Malicha, Stanislava Kolíbala, Zdeňka Sýkory, Radoslava Kratiny, Tomáše Rajlicha. Těžko si dokážeme představit větší rozdíly v souběžných uměleckých strategiích.

Malíři a sochaři evokují dobovou atmosféru

Těžiště výstavy leží na několika nejvýraznějších autorských jménech, která doplňuje širší okruh generačních souputníků. Zaměřuje se na nejranější barevně explozivní tvorbu Jiřího Sopka, plnou žen a v českém umění do té doby nevídané malířské živelnosti. Výjimečné jsou i rané práce Aleše Lamra, poznamenané psychedelickou rozvolněností. Z dalších výtvarných person se představují Jiří Načeradský, Jaroslav Vožniak, Adriena Šimotová, Theodor Pištěk, Milan Ressel, Petra Oriešková, Jaroslav Kapec, Karel Machálek, Valerián Karoušek, Jaroslav Hladký či Josef Mižyk.

Výstava Písek do hodin: Václav Rožánek (ryzí, s gustem a láskou, veliké srdce je tam), František Roman Dragoun (neutuchající proud, v krajině stojící romantická studnice) a Roman Kubička (urozený ve své citlivé velkorysosti až do morku kostí), to jsou nesourodí umělci v jihočeském královském městě spojení malbou. Jako každé zrnko písku je originál, i práce třech autorů jsou nestejného původu. Hodiny, minuty. Čas může poznamenat každého jinak. Písek je pro přesýpací hodiny život, pro mechanický hodinový stroj původcem znehybnění. Čas neumíme zastavit, ale můžeme ho prožít. Třeba pohledem.

(lho)
Foto Ladislav Lhotamal02
mal03
mal04
mal05
mal06
mal07
mal08
mal09
mal10
mal11


Přidej komentář