Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Alžběta Josefy proniká v malbě k tvrdému jádru

220423jos01
V českobudějovickém Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. představí svoji malířskou tvorbu liberecká rodačka Alžběta Josefy, která se v uměleckém světě přesunuje z ticha svého ateliéru do koncertních sálů, kde vystupuje v různých hudebních uskupeních jako hráčka na perkusní nástroje
22.04.2023 14:28 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury v Domě umění města České Budějovice pozve návštěvníky v době od 28. dubna (vernisáž o den dříve) do 28. května na výstavu s označením Hardcore (Tvrdé jádro), v níž představí malířskou tvorbu Alžběty Josefy (38). Liberecká rodačka a absolventka pražské AMU již prezentovala své dílo v tuzemských galeriích, ale i v zahraničí (Švýcarsko, Rumunsko). Používá techniku práce s akrylovými barvami a vodou. Ticho při malování střídá s hrou na perkuse.   

Č. BUDĚJOVICE – Pozoruhodná osobnost Alžběta Josefy prochází dvěma uměleckými světy. Z poklidné atmosféry svého ateliéru se přesouvá do zkušeben a koncertních sálů. Bubnuje, chřestí, škrábe. Prošla kapelami Braagas, Gothart, vystupuje s Giora Kukui kvartetem a Mijaktiç Orkestar. V malířské tvorbě se soustředí na předmětnost. Hlavně kvůli příčinám, které vedou k utváření věcí. Prostřednictvím malby nachází ve vznikajících tvarech další vrstvy, v nichž pátrá po jejich švech a vzorech. Vyhledává napětí mezi mladostí a zralostí hmoty. Je to pro ni metafora opakujícího příběhu, který se odvíjí i mimo naše jazyková pojmenování. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

(lho)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury

 


220423jos02


Přidej komentář