Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Andělská aukce dětských obrazů vynesla rekordní sumu

char01
Hlavní organizátorka Andělské aukce dětských obrazů Barbora Povišerová se těší z rekordní částky získané pro centrum Arpida
13.12.2016 10:56 | Ladislav Lhota

Výsledek devátého ročníku charitativní Andělské aukce v Českých Budějovicích předčil všechna očekávání. Během vyvolávacího večera, který se uskutečnil v Domě kultury Metropol v pondělí 12. prosince, se podařilo dražbou dětských obrazů získat pro centrum Arpida (zabývá se již třiadvacet let rehabilitací osob se zdravotním postižením) rekordní a skoro neuvěřitelnou částku 772 600 korun. 

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Akce plná andělů se nesla v přátelském duchu a bez zbytečné záře reflektorů ukázala na lidi, kteří chtějí pomáhat, zvláště ve vánočním období. Do sálu dorazila valná většina patronů jednotlivých maleb a jejich přítomnost možná pomohla k tomu, aby se některé z dvaatřiceti obrazů vydražily za vyšší sumy, než se čekalo.

Večerem provázela Adéla Jirkalová s licitátorem Jaromírem Procházkou. Osobitým humorem přispíval k zábavě i jeden z patronů Jakub Kohák. Nezískal sice obraz s názvem Oltář vyšebrodský, nad nímž převzal záštitu, ale domů si odvezl Krásy Budějovic, za které zaplatil pětadvacet tisíc korun. „Jako Pražák jsem dobyl Budějovice. To mě těší,“ řekl s úsměvem.

Tvůrce se inspiroval Chagallem

Suverénně nejdražším se stal obraz Já a vesnice, jehož tvůrce se inspiroval tvorbou bělorusko-francouzského malíře Marca Chagalla. Během chvíle se vyvolávací cena čtyři tisíce korun zvedla na pětinásobně vyšší částku a propuklo dramatické přihazování. Částka se zastavila na neskutečných sto pěti tisících korun. Nemalou měrou k této sumě přispěla také „tichá aukce“ v předsálí, která byla novinkou devátého ročníku Andělské aukce.

„Když jsem viděla, jak se šplhá cena, měla jsem slzy v očích. Byla jsem u všech dosavadních ročníků, ale nezažila jsem nic tak krásného,“ uvedla Barbora Povišerová, která si odbývala premiéru v roli hlavní organizátorky. Splnila si přání – překonat výslednou částku z loňského roku. Pro centrum Arpida se vybralo o šedesát sedm tisíc korun víc, než loni. „Je to neuvěřitelné. Velký dík patří našim dobrým andělům. Někteří jsou s námi celých devět let, co pořádáme aukci. Rekordní částka je velkým závazkem do příštího dalšího ročníku,“ prohlásila.

(tza – lho)
Foto archiv organizátorů  Přidej komentář