Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Archeologická konference Meč a člověk osloví i veřejnost

130922ser01
Archeologická konference Meč a člověk v areálu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích rozdělí svůj tři dny trvající program do dvou dnů odborných přednášek a závěrečného dne pro veřejnost s ukázkami šermu a prezentací chladných zbraní
12.09.2022 15:40 | Ladislav Lhota

Na půdě Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FF JU) se bude konat od 14. do 16. září interdisciplinární konference Meč a člověk, která má za úkol probudit diskusi nad úlohou meče v lidských dějinách, hledat odpovědi na otázky, kdy se u nás poprvé objevil meč, jak se vyráběl a používal, jakou roli a spojení se sociálním prostředím měl v různých epochách. Doprovodný program zahrne workshopy a ukázky pro veřejnost. Akci pořádá Archeologický ústav FF JU.

Č. BUDĚJOVICE – První dva dny budou na konferenci dominovat především odborné přednášky v podání vědců z celé republiky a zakončí je prohlídka Jihočeského muzea s komentovanou procházkou po jihočeské metropoli. Třetí den, v pátek 16. září, se zapojí také veřejnost. Paralelně s workshopy (9 – 14 hodin) dojde před Filozofickou fakultou na praktické ukázky zacházení s mečem doplněné výstavkou chladných zbraní a jejich příslušenství. Lektory prezentací pro veřejnost budou Petr Vytopil (Škola šermu Paridon), zakladatelka Taiji studia Martina Slabá, emeritní kurátor pražské Národní galerie Jakub Zeman nebo zástupce Šermířského cechu Sv. Michaela z Ústí nad Labem Ondřej Drtil.

Vedle nich se představí lektor šermířských škol Ars Maiorum resp. Digladior Zdeněk Utišil a také českobudějovický rodák Jindřich Figura, který se mládí zajímal o archeologii, vojenskou historii, stará řemesla. První meč si vyrobil v jedenácti létech, první doutnákovou pistoli v osmnácti. Ve volných chvílích se věnuje experimentální archeologii, reenactmentu, historickému šermu. V roce 2009 se stal profesionálním výrobcem replik zbraní a vybavení pro sběratele, šermíře, reenactory a muzea. Pracuje externě pro Národní památkový ústav, kde zpracovává soubory nálezových usní ze středověku a raného novověku. Společně s Pavlem Macků založil a provozuje Archeoskanzen Dívčí Kámen.

(lho, kud)
Foto Facebook Cechu Sv. Michaela v Ústí nad Labem – historický šerm



Přidej komentář