Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Archeoskanzen Trocnov již ukazuje kamenné základy

ska01
Při budování středověkého archeoskanzenu v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Borovansku využívají řemeslníci tradiční stavební postupy, které zaručují autenticitu budoucího přírůstku do muzejního komplexu
01.11.2020 09:20 | Ladislav Lhota

Projekt Archeoskanzen Trocnov realizuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích s odborem kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova jako součást přeshraničního projektu Interreg I-Cult ATCZ59. Dílo za čtyřicet sedm milionů korun po svém otevření – podle plánu by to mělo být v roce 2024 – přiblíží veřejnosti život v období vrcholného středověku. Aktuálně stavba odhaluje kamenné základy zemanského dvorce.

TROCNOV – Odhaduje se, že po dokončení by mohlo archeoskanzen navštěvovat šedesát až sedmdesát tisíc lidí každý rok. „Stavbu zemanského dvorce a celého areálu jsme soutěžili třikrát. Vyhrála společnost S-B s. r. o. Sedlčany, která má bohaté zkušenosti a odvádí velice kvalitní výsledky. Postavila například archeoskanzen ve Vysokém Chlumci a její zaměstnanci se řídí původními metodami. Všechno je ruční práce,“ uvedl náměstek jihočeské hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch, jenž si přijel stavbu prohlédnout v doprovodu ředitele Jihočeského muzea Františka Štangla.

Na území Památníku Jana Žižky z Trocnova v těchto dnech už stojí podstatná část obvodového zdiva zemanského dvorce. Ze země rostou budoucí sýpky, stodoly, stáje a další objekty, které náležely ke dvorci. Původně se na kamenné prvky počítalo s použitím kamene z rejtského lomu. „Ten kámen byl ale modrý a nevyhovoval představám architekta. Materiál odpovídající barvy jsme nakonec dovezli z lomu v Kaplici,“ připomněl František Štangl. Na zemanský dvorec bude ještě navazovat dvorec selský. Počítá se také s návštěvnickým centrem v místě bývalé vyhořelé stodoly, které bude vstupní branou do celého areálu.

Stavbou archeoskanzenu vyúsťuje dlouhodobá snaha rozšířit propagaci husitství a obnovu tradic, které se vážou k areálu Jana Žižky v Trocnově. Zároveň jde o součást schválené koncepce rozvoje Jihočeského muzea. Provozováním areálu se znásobí veřejné služby v oblasti kultury poskytované touto organizací. Nově vzniklé naučné a historické turistické cíle by měly zvýšit návštěvnost muzejního komplexu, potažmo celého regionu, a v rámci programové nabídky přispět k oživování paměti národa, což je jedna z hlavních myšlenek, jež vedly k založení Jihočeského muzea.

(lho, tzk)
Foto David Hocke


ska02
ska03
ska04
ska05
ska06


Přidej komentář