Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Architekti Christ & Gantenbein se představí v Domě umění

101023cgd01
Galerie současného umění a architektury v jihočeské metropoli představí v předposlední výstavě roku 2023 tvorbu a úspěchy přední švýcarské architektonické kanceláře Christ & Gantenbein, která stojí za dominantními realizacemi po celé Evropě. Mezi jednadvaceti modely bude k vidění Kunsthistorické muzeum v Basileji či Univerzitní nemocnice v Curychu
10.10.2023 13:38 | Ladislav Lhota

Předposlední výstavou letošního roku (13. října – 19. listopadu) představuje Galerie současného umění a architektury (Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích) jednu z nejpřednějších švýcarských architektonických praxí Christ & Gantenbein. Zakladateli se stali Emanuel Christ a Christoph Gantenbein v Basileji roku 1998. Ve své tvorbě preferují udržitelnost formy s citlivým všestranným citem pro materiál, snahou o kontinuitu a velkým důrazem na vztah k minulosti.

Č. BUDĚJOVICE – Kurátorem výstavy Christ & Gantenbein – 21 modelů je Michal Škoda, jenž spolu s oběma autory uvede vernisáž s komentovanou prohlídkou ve čtvrtek 12. října od 18 hodin. „Švýcarští architekti si plně uvědomují význam staveb, ve kterých se dnes pohybujeme, které užíváme, které jsou podstatnou částí měst. Cítí velkou zodpovědnost za to, co dělají, aby i jejich díla byla srozumitelná a funkční pro nastávající generace,“ uvádí kurátor v tiskové zprávě. „Snažíme se naše stavby propojit s intelektuální historií i fyzickými reáliemi v daném prostředí. Tvrdíme, že pokud to uděláme se vší vážností a velkoryse, vydrží tyto stavby více než sto let,“ doplňuje Christoph Gantenbein.  

Christ s Gantenbeinem neusilují za každou cenu zůstávat současní. Považují za zajímavé dělat mimočasovou architekturu. Preferují vztah k historii a přenos kulturního dědictví do budoucnosti. Velice blízká je jim tvorba Adolfa Loose a jeho výjimečně nadčasová poloha. Paralelně s tvorbou se aktivně věnují pedagogické činnosti, v níž se odráží typický aspekt pro jejich práci, což je prolnutí praxe a výzkumu. Od roku 2018 jsou profesory architektury a designu na prestižní ETH v Curychu. Působili rovněž na americké univerzitě Harvard Graduate School of Design, Akademii architektury ve švýcarském Mendrisio (2004, 2006, 2009) resp. Škole architektury a designu v Oslu (2008).

Převážná část jejich realizací vychází z vyhraných architektonických soutěží. Zasloužili se o transformaci Švýcarského národního muzea v Curychu, projektovali novou budovu Kunsthistorického muzea v Basileji. Stojí za projektem Lindt Home of Chocolate (dokončený v roce 2020), monumentálně všestranným prostorem pro Lindt & Sprüngli v Curychu nebo multifunkčním workspace pro Roche v Německu (2021). Aktuálně pracují na řadě projektů po celé Evropě, k nimž patří projekt sociálního bydlení v Paříži, přístavba muzea Wallraf–Richartz v Kolíně nad Rýnem, obytná a kancelářská budova v historické části Hamburku či rozšíření muzea umění MACBA v Barceloně.

Fyzický model se stává poctou

S velkým očekáváním se hovoří o projektu univerzitní nemocnice v Curychu, ilustrujícím rozmanité portfolio architektů. Projekt slibuje revitalizaci celé čtvrti v nejlidnatějším švýcarském městě, zároveň poskytne nový domov pro lékařský výzkum. V souvislosti s úspěchy Christ & Gantenbein v mnoha soutěžích lze uvést řadu prestižních ocenění – Dezeen Architects of the Year 2018, Wienerberger Brick Award 2018, zlatá medaile Best Architects 2017, první cena Essence Award a Red Dot Award Best of the Best 2016. Z výstavních aktivit je dobré připomenout projekt Více než sto let, který připravili pro Bienále architektury v italských Benátkách roku 2016.

Rok 2019 byl premiérou jejich první monografické výstavy v Tokiu spojené s projektem Poslední akt designu. Nabídli tím hluboký vhled do své tvorby a zároveň zkoumali nástroje využívané pro komunikaci architektury – kresby, fotografie nebo modely, které jsou také stěžejním tématem českobudějovické výstavy. Návštěvníci se tady seznámí s trvalými tématy tvorby kanceláře Christ & Gantenbein. Ta nyní dostává nové rozměry díky stavění za pomoci existujícího a v rámci existujícího, architektury jako technické disciplíny, udržitelného urbanismu nebo vytváření prostoru pro umění. Tyto hmatatelné výzvy jsou ztělesněné v předmětech skromných rozměrů, ale sugestivní krásy.

Architektonické modely prezentované v jihočeské metropoli vedle ukázky určité reality podněcují představivost alternativních možností. „V době, kdy umělá inteligence relativizuje naše vnímání a náš vztah k autentičnosti, se fyzický architektonický model stává poctou bezmeznému potenciálu interpretace,“ upozorňuje Michal Škoda. V Domě umění zvou Christ & Gantenbein k prozkoumání otevřených narativů vetknutých do každého modelu. Mezi představenými projekty se nachází zmiňované významné dominanty – Kunsthistorické muzeum v Basileji nebo Univerzitní nemocnice v Curychu, které dávají nahlédnout do architektonické cesty v průběhu let.

(lho, tzu)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury


101023cgd02


Přidej komentář