Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Architekti posouvají odpočinek a zábavu blíže k vodě

atv01
Architektonické návrhy vzešlé z ateliéru A8000 přibližují občany a návštěvníky jihočeského krajského města blíže k tokům Vltavy a Malše. Nabízejí příjemná místa k odpočinku a zábavě
08.07.2020 11:25 | Ladislav Lhota

Rozvojové záměry Statutárního města České Budějovice se dlouhodobě zabývají návrhy pro těsnější soužití města a říčních toků. Rozložení jihočeské metropole na soutoku Malše s Vltavou nabádá k využití břehů a vybudování nového veřejného prostoru s příležitostmi k poskytování služeb a lákavého místa k odpočinku i kultuře. V rámci strategického plánu města na období 2017–2027 nechalo vedení radnice vypracovat architektonickou studii s názvem Město a voda 2020, která přináší zajímavá řešení.

Č. BUDĚJOVICE – Studie nabízí soubor architektonických záměrů, jimiž se využije a zpříjemní blízkost říčních toků. „Vhodným přetvarováním břehů se obyvatelé snáze dostanou k vodě, kde mohou trávit volný čas, odpočívat, setkávat se a využívat další možnosti, které nabízejí řeky. Lidé nemusí vnímat vodu jen očima, ale mohou si ji užít kontaktně a aktivně přímo v městském centru,“ ujistil náměstek primátora Juraj Thoma. Architektonická vize z ateliéru A8000 se zaměřuje hlavně na lokality uprostřed města – Mlýnskou stoku v parku Na Sadech, Zátkovo nábřeží či prostor Vltavy mezi českobudějovickým výstavištěm a sportovním areálem SKP. 

Velmi atraktivní může být pro občany a návštěvníky zbudování přístupné náplavky na Zátkově nábřeží. V místě širokého břehu Vltavy na Jiráskově nábřeží si architekti představují vznik Slunečního ostrova. Z časového hlediska rozděluje studie realizaci záměrů na krátkodobé cíle realizovatelné do tří let (koupací mola, úpravy břehů), střednědobé úkoly realizovatelné v horizontu tří až pěti let (úpravy slepého ramene, parku Háječek a Krumlovských alejí nebo revitalizace a odkrytí Mlýnského náhonu a úpravu parku Na Sadech), a dlouhodobé záměry realizovatelné za pět a více let, které souvisejí zejména s plavbou na Vltavské vodní cestě.

(lho, tzm)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


atv02
atv03
atv04
atv05
atv06


Přidej komentář