Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Architekti soutěžili o rekonstrukci Domu umění

dus01
Sdružení architektů AFF Architekten + Malý Chmel představuje jeden z detailů vítězného návrhu v architektonické soutěži na rekonstrukci Domu umění, který patří k nezaměnitelným historickým prvkům českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II.
11.03.2021 12:40 | Ladislav Lhota

V architektonické soutěži na rekonstrukci budějovického Domu umění zvítězilo sdružení architektů AFF Architekten + Malý Chmel. Cílem bylo nalézt nejlepší řešení opravy a dostavby historického domu na náměstí Přemysla Otakara II., aby se více otevřel veřejnosti a mohl zastřešit Centrum současného umění a architektury. Město bude s vítězem soutěže řešit smlouvu na zhotovení projektové dokumentace a hledat možnost financování z národních a evropských fondů k pokrytí až dvou třetin investic. 

Č. BUDĚJOVICE – Porota složená z předních českých architektů a volených zástupců města vybírala z několika návrhů na základě celkové architektonické koncepce a kvality řešení. Na vítězném návrhu spolupracovali Zdeněk Chmel, Martin Fröhlich, Ulrike Dix, Miroslav Chmel, Miroslav Malý, Daniel Struhařík a Hanno Schröder. Návrh je postavený na očištění konstrukcí a dispozic, aby ve všech patrech vznikl větší otevřený prostor, který umožní flexibilní využití. Vedle prostorů pro galerii vznikne v domě turistické informační centrum, edukační centrum pro děti a otevřená platforma pro veřejnost. Zároveň zde najde sídlo odbor kultury a cestovního ruchu magistrátu.

Vítězný návrh se veřejnosti představí formou výstavy a prezentace architektů, kterou pravděpodobně povedou Zdeněk a Miroslav Chmelovi. Pocházejí z Českých Budějovic a pro tento projekt se spojili s předním berlínským ateliérem AFF Architekten. „V navazujících jednáních bude město uplatňovat požadavek na vytvoření střešní pobytové platformy a současně bude cílit na snížení investiční náročnosti,“ uvedl první náměstek primátora Juraj Thoma. Nedojde-li k dohodě, může město jednat s dalšími oceněnými účastníky. Na druhém místě se umístil pražský ateliér MCA, na třetím bratislavské studio GutGut. Odměnu získalo také studio Marcely Steinbachové a ateliér AOC.

Projekt je součástí přípravy na nové programové období 2021+, ve kterém bude město České Budějovice nositelem integrované strategie tzv. Integrované teritoriální investice Českobudějovické aglomerace. Rekonstrukce Domu umění je jedním z kandidátních projektů této strategie. „Předpokládáme, že realizace projektu bude podpořená významnou částkou z evropských zdrojů v rámci alokace finančních prostředků na nové programové období 2021+. Projekt je v souladu s platným Strategickým plánem města České Budějovice a zapadá do přípravy kandidatury města na Evropské hlavní město kultury 2028,“ doplnil Juraj Thoma.

(lho)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


dus02
dus03
dus04
dus05
dus06


Přidej komentář