Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Areál Kratochvíle ozdobí květiny a Troupovy ilustrace

tr01
Květinové instalace na zámku Kratochvíle doprovází výstava ilustrací Miloslava Troupa, jenž obohatil kresbami více než 130 knižních titulů
17.05.2018 14:14 | Ladislav Lhota

Letí pávi mezi sedmi moři. Tento verš z křehké arabské lidové poezie vložili autoři do názvu dalšího ročníku oblíbené výstavy květinových instalací v renesančních interiérech zámku Kratochvíle. Originální aranže předních jihočeských floristů mohou návštěvníci obdivovat od 18. do 27. května (včetně pondělí 21. května). Součaně bude v zahradním pavilónu Markéta otevřená komorní výstava ilustrací významného českého malíře, grafika a ilustrátora Miloslava Troupa (1917 – 1993).

KRATOCHVÍLE – Tématem šestého ročníku květinové výstavy v zámeckém areálu se stali pávi. „Tito pestrobarevní ptáci snad byli opravdu stvoření k údivu nad jejich krásou. Odedávna inspirují malíře a básníky. Procházejí se také po zahradě našeho zámku a pomáhají léčit rány v lidských duších,“ říká kastelán Vojtěch Troup. Originální aranže vytvořili floristé a zahradnice z památkových objektů na jihu Čech – zámků Třeboň, Hluboká a Kratochvíle resp. kláštera Zlatá Koruna. Cennými zkušenostmi podpořil výstavu přední český florista Slávek Rabušic.

K expozici patří doprovodný program – večerní procházka renesančními interiéry vily s květinovou výzdobou bez průvodce v pátek 18. května od 20 hodin a slavnostní jubilejní koncert Pěveckého sboru jihočeských učitelek k 55. výročí jeho založení v Horním sále zámku v sobotu 19. května od 19 hodin. Současně bude v zahradním pavilónu Markéta otevřená komorní výstava ilustrací významného českého malíře, grafika a ilustrátora Miloslava Troupa (1917 – 1993). Ponese název Já z prstů oheň vykřesám.

V uplynulém roce si kulturní veřejnost připomínala sté výročí malířova narození. Nejrozsáhlejší výstavy se konaly v Obecním domě v Praze, Národní knihovně v pražském Klementinu a pod klenbami premonstrátského kláštera na Strahově. Miloslav Troup však byl kořeny svého rozvětveného rodu ukotvený na českém jihu, v kraji pod Kletí. „V posledních létech svého života pravidelně pobýval v klášteře Zlatá Koruna a na zámku Kratochvíle,“ připomíná vzdálený příbuzný Vojtěch Troup. Do pavilonu Markéta se vešla ukázka ilustrační tvorby Miloslava Troupa, jenž doprovodil více než 130 knižních titulů a sklidil řadu mezinárodních ocenění.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ


tr02
tr03


Přidej komentář