Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Artefakty z krumlovského barokního divadla obdivují Vídeňáci

wie01
Výstavní projekt Spettacolo Barocco ve Vídni se pyšní autentickými artefakty ze zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově
16.01.2017 12:23 | Ladislav Lhota

Výstavní projekt Spettacolo Barocco, jehož pořadatelem je Theatermuseum v hlavním městě Rakouska, se pyšní autentickými artefakty ze zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově spravovaného Národním památkovým ústavem, územně odborným pracovištěm České Budějovice. Návštěvníci bývalého Lobkowiczkého paláce obdivují tyto skvosty od počátku března minulého roku a budou mít příležitost ještě do letošního 30. ledna.

ČESKÝ KRUMOV / VÍDEŇ – Prostřednictvím bohatých ikonografických fondů ve spojení s původními trojrozměrnými artefakty ukazuje výstava to nejlepší, co se dochovalo ze středoevropské divadelní kultury od poloviny 17. století do druhé třetiny 18. století. Většina autentických artefaktů pochází z proslulé kolekce zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově. Tahákem vídeňské expozice se stal zvláště atraktivní a v rámci světových sbírek unikátní výběr z českokrumlovské divadelní garderoby.

Vynikají dva kostýmy pro tzv. vážnou operu, které jsou výrazně ovlivněné návrhy vídeňského dvorního malíře A. D. Bertoliho – výstava prezentuje jeho originální práce. Pozornost příchozích upoutává rovněž skupina kostýmů pro komedii del´arte a bizarní pokrývky hlavy inspirované návrhy Bertoliho předchůdce, dvorního návrháře L. O. Burnaciniho.

Za jeden z nejatraktivnějších prvků výstavního počinu v metropoli na Dunaji lze považovat velký model českokrumlovského barokního divadla, který okouzluje návštěvníky ve spojení s působivou videoprezentací, na níž provází celým interiérem a mašinerií divadla kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. Výstavu doprovází luxusní katalog s osmnácti odbornými esejemi a bohatou obrazovou přílohou.

(lho, tzp)
Foto z archivu NPÚ


wie02
wie03
wie04
wie05


Přidej komentář