Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ateliér Barozzi Veiga podá výpověď O kontinuitě

081022bar01
Španělský ateliér Barozzi Veiga, který je nositelem řady prestižních ocenění za architektonickou tvorbu, přichází s prezentací poprvé do České republiky. Pomocí kreseb, fotografií a modelů přiblíží v jihočeské metropoli svoji koncepční práci a stavební realitu každého projektu
08.10.2022 12:49 | Ladislav Lhota

Předposledním výstavním počinem roku 2022 v Galerii současného umění a architektury – Domě umění České Budějovice bude od 14. října (vernisáž se koná o den dříve) do 13. listopadu projekt O kontinuitě nachystaný architektonickou praxí Barozzi Veiga z Barcelony. Ústředním tématem tvorby jmenovaného ateliéru je hledání adekvátního typu architektury, jejích podmínek, limitů a mezí, vše v rámci proměn, které neustále přicházejí v důsledku vývoje oboru i společnosti.

Č. BUDĚJOVICE – Ateliér Barozzi Veiga založili Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga v roce 2004. Působí na mezinárodní scéně v oblasti veřejných i soukromých projektů, zdobí ho řada prestižních ocenění. V roce 2007 získal ateliér Barozzi Veiga cenu Ajac Young Catalan Architect Award, v roce 2011 Barbara Cappochin International Architecture Award a v roce 2012 ocenění Gold Medal for Italian Architecture for the Best Debut Work za projekt Ribera del Duero Headquarters. Ateliér rovněž obdržel ocenění Young Talent of Italian Architecture Award (2013), Design Vanguard Award (2014), Fad International Award (2015) a Life in Architecture Award (2015).

Barozzi a Veiga dostali nominaci na Mezinárodní Cenu Jakova Černichova (2008), Design of the Year (2015) Fad Award (2018) a International Swiss Architectural Award (2018). Projekt Filharmonie ve Štětíně byl roku 2015 vyznamenaný prestižním oceněním Mies van der Rohe Award for European Architecture. Projekt Muzea umění ve švýcarském Churu obdržel RIBA Award for International Excellence v roce 2018. V soutěži o projekt na Vltavskou filharmonii v Praze získal ateliér druhou cenu. Na kontě má opakovanou účast na Bienále architektury v Benátkách a Chicagu. Českobudějovické výstavě předcházely prezentace v USA, Švýcarsku, Itálii, Jižní Koreji, Japonsku.

Poprvé vystavují v Česku

Ateliér Barozzi Veiga lze v nadsázce vnímat jako ateliér nomádů. Jedním z důležitých momentů jejich tvorby je pracovat na řadě míst po světě, ale ne tam, kde žijí. „Plně si však uvědomují co přinášejí takové aktivity – nebezpečí pramenící z neznalosti lokality, nutnost vyrovnávat se v rámci vývoje s řadou změn a přístupů. Dokazují, že jsou ve svých koncepcích a souborech hodnot schopní velice citlivě reagovat na dané lokality a souvislostí s nimi spjaté, ctít kontext i paměť jednotlivých míst,“ zdůrazňuje kurátor Michal Škoda. Tvorbu Barozziho a Veigy charakterizují stavby zakořeněné v místě. Vyznačují se silnou emocionální rezonancí a schopností vytvářet atmosféru.

První monografická výstava Barozzi Veiga v České republice pod názvem O kontinuitě představuje sérii dokončených nebo aktuálně realizovaných projektů. Pomocí kreseb, fotografií a modelů poukazuje na základní témata, která charakterizují práci španělské firmy. Vypovídá o koncepční části a stavební realitě každého projektu. Práce ve smyslu kontinuity s již existujícím, přítomnost správného tónu, který umožňuje, aby se projekt stal součástí kontextu jak v konsolidovaném prostředí, tak v efemérní nebo přírodní krajině, nebo hledání pocitu trvalosti. To vše patří k hlavním otázkám, které jsou základem vystavených projektů.

V roce 2022 vydali Barozzi Veiga v nakladatelství Verlag der Buchhandlung Walther und Franz König monografii, která je také součástí výstavy v Českých Budějovicích.

(lho, msk)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury


081022bar02
081022bar03
081022bar04
081022bar05


Přidej komentář