Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ateliér GutGut se přenese z Bratislavy na český jih

gut01
Architektonický ateliér GutGut pod vedením Štefana Polakoviče a Lukáše Kordíka sídlí v oblíbené bratislavské čtvrti a je otevřený kolemjdoucím. Na jeden měsíc se přenese do Galerie současného umění a architektury v jihočeské metropoli
10.10.2021 12:04 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice na náměstí Přemysla Otakara II. připravuje výstavu, v níž seznámí široké publikum s tvorbou slovenského architektonického ateliéru GutGut, který pracuje pod vedením Štefana Polakoviče a Lukáše Kordíka. Zabývá se navrhováním budov, městským plánováním, ale i malými intervencemi. Slavnostní vernisáž se koná 14. října v 18 hodin, výstava potrvá do 14. listopadu.

Č. BUDĚJOVICE – GutGut je zkušený, názorotvorný a inovativní slovenský architektonický ateliér. Jeho známé realizace jako bytový dům na Dunajské ulici v Bratislavě, rekonstrukce panelového bytového domu v Rimavské Sobotě, chatky u Seneckých jezer nebo konverze industriálního objektu Mlynica v Bratislavě se opírají o mezinárodní zkušenost a zároveň reagují na lokální kontext a historii. GutGut je aktivní také ve veřejné sféře jako spoluorganizátor festivalu DAAD (dny architektury a designu) v Bratislavě, který umožňuje kritický diskurz o lokálních problémech na mezinárodní platformě. Ateliér je laureát ceny ARCH a vícenásobný laureát Ceny za architekturu CE-ZA-AR.

Projekt Mlynica z ateliéru GutGut byl v roce 2019 vybraný mezi čtyřicet nejlepších projektů na cenu Mies van der Rohe Award a získal národní cenu BigMat Slovensko. Vedle studia v Bratislavě otevřeli pánové Polakovič s Kordíkem před nedávnem svojí pobočku v Praze. Štefan Polakovič je architekt, urbanista a spoluzakladatel ateliéru GutGut s poměrně rozvětvenou působností. Lukáš Kordík je architekt, urbanista a rovněž spoluzakladatelem atelieru GuGut. Absolvoval studium na Fakultě architektury STU v Bratislavě a École Nationale d'Architecture de Lyon. Působil jako asistent ateliéru III na Katedře architektonické tvorby VŠVU a hostující pedagog FAST v Bratislavě.

Ateliér GutGut se nachází v parteru bytového domu v oblíbené bratislavské čtvrti. „Pokud to dovoluje počasí, což je asi tři sta dní v roce, máme dveře otevřené do ulice. Známe všechny postavičky ze čtvrti. Popíjejí a vedou nekonečné debaty o všedních tématech u večerky v sousedství. Často se stává, že se u nás jen tak někdo zastaví na kus řeči a kávu. Případně si nás spletou náhodní kolemjdoucí s kavárnou. Do ulice máme velké výklady. Okno ze zasedací místnosti směřuje do dvora, kde sousedé suší prádlo. Jsme propojení s životem na ulici i ve dvoře. Kdokoliv může vidět nás a naopak,“ představují Polakovič s Kordíkem svůj ateliér, který na měsíc přenášejí do jihočeské metropole.

(lho, gsu)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury


gut02


Přidej komentář