Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Autorky Českobudějovických pověstí zvolily formu komiksu

po01
Sedm komiksových povídek z budějovické historie obsahuje čerstvě vydané dílko autorek Michaely Trnkové a Hany Jinderlové
02.09.2017 13:07 | Ladislav Lhota

Nakladatelství Kopp vydalo v počtu jeden tisíc výtisků Českobudějovické pověsti, komiksové dílko začínající autorky Michaely Trnkové a výtvarnice Hany Jinderlové. Oficiální uvedení před veřejností se uskutečnilo v kultovní restauraci Masné krámy v pátek 1. září. Průvodcem po sedmi povídkách na třiašedesáti stranách je bývalý městský písař Šimon Plachý z Třebnice, který seznamuje čtenáře se zajímavými kapitolami a postavami z dějin jihočeské metropole.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – První tři povídky vyšly před dvěma léty v brožurkové podobě při příležitosti oslav 750. narozenin města. Poté se autorky zaměřily na výročí císaře a krále Karla IV. a připravily knižní komiks oslavující našeho nejznámnějšího panovníka. Jejich druhým knižním počinem se aktuálně stal komiks Českobudějovické pověsti, dopracovaný z původních třech na celkem sedm povídek. Na příští rok chystají další společnou práci zaměřenou znovu na historii Českých Budějovic a okolí.

V čerstvě vydané knížce nalistuje čtenář kupříkladu povídku O černé paní z Vítkova dvora, kterou autorky svorně označují za svoji nejoblíbenější. „Každý Budějovičák by se měl seznámit s minulostí svého města. Snažíme se tak trochu uvádět pověsti na pravou míru, aby lidé získali i historické poznatky. Děláme to nenásilnou formou komiksu, neboť doba je zaměřená na vizuální vnímání. Ze zkušenosti středoškolské pedagožky dobře vím, že přinutit dnešního studenta k četbě klasické knihy je téměř nadlidský úkol,“ usmívá se Michaela Trnková.

Mladá začínající autorka Michaela Trnková vystudovala historii a bohemistiku, následně absolvovala magisterský program učitelství českého jazyka, literatury a dějepisu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Trvale žije v krajském městě a vykonává pedagogickou praxi na Střední škole obchodní v Husově ulici. Výtvarnice Hana Jinderlová se řadí k budějovickým patriotům, z čehož pramení zájem o historii jejího rodiště. Jako absolventka střední školy rozvíjela výtvarné dovednosti v ateliérech známých budějovických umělců, především Jaroslava Platila a Zdeňka Ptáka. Poslední tři roky se intenzivně věnuje ilustraci a komiksu.

Originály kreseb Hany Jinderlové s textem Michaely Trnkové, které se nacházejí v komiksové knize Českobudějovické pověsti, budou k vidění v ambitech někdejšího kláštera na Piaristickém náměstí do 15. září. Výstava je volně přístupná.

Ladislav Lhota
Foto Ján Honza



po02
po03
po04
po05
po06


Přidej komentář