Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Baba z lesa a mlhavé Ticho vstoupily do Kotvy

kot01
Košičan Karol Stollmann chodí v mlze po sídlišti, vyhledává zenové krajinky a fotografuje Ticho
18.02.2017 10:03 | Ladislav Lhota

Fotografové Lena Jakubčáková a Karol Stollmann, oba z Košic, přispěli svojí tvorbou ke Dnům slovenské kultury v Českých Budějovicích paralelně uspořádanou výstavou v kavárně kina Kotva a sousedním předsálí (do 31. března). Lena Jakubčáková přivezla fragment z časosběrného projektu Baba z lesa, v němž zachycuje život i duši obyvatelky osamoceného kousku přírody nad zatopenou vesnicí. Karol Stollmann importoval relaxační Ticho z košického sídliště, které je zahalené v mlze.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Snímky pro aktuální výstavu Baba z lesa vznikly před dvěma až třemi léty. Autorka však již dvacet let buduje fotografický archiv do stejnojmenného projektu, který hodlá naplnit ve formě knihy a krátkého filmu. Ženu pocházející z vesnice, jejíž ruiny spočívají už dlouho pod hladinou přehrady Ružin, začala navštěvovat jako malá slečna díky svému dědovi a otci. Postupně se sbližovala s poustevnicí, pomáhala jí, trávila s ní hodně času. A nenechala přitom zahálet fotoaparát.

Temno kontrastuje s krásou  

Baba z lesa je přezdívka, kterou se stařena z východního Slovenska sama představuje. Skoro celý život tráví mimo lidskou společnost v lese nad zatopenou vesnicí. Její svět vypadá zvláštně, skoro strašidelně. Na ponurém pozadí ale jemně září prostá, čistá a smířená duše. Láskyplné srdce, nevšední zkušenost a dnes již vzácná moudrost starého člověka se skrývají v pavučinovém závoji, hustě spředeném z ženiny drsné povahy a prostředí, se kterým hluboce srostla.  

Vystavovaný soubor zvítězil ve fotografické soutěži Slovak Press Photo v kategorii Každodenní život. „Jsou tady zátiší a kontrast mezi potemnělým světem, ve kterém ona žije, a neskutečně krásnou duší,“ říká Lena Jakubčáková k probíhající výstavě. Jihočechům uvízla fotografka v paměti díky sérii snímků Lidé z Marseille, s níž před pěti léty oživila prostor kavárny Le Chat Noir na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Prezentovala se na mnoha autorských i skupinových výstavách v Česku, Polsku, Maďarsku, Francii a na Slovensku.  

Z mlhy se vynořují zenové krajinky

Košičan Karol Stollmann nechodí s objektivem daleko. Nejraději se pohybuje po sídlišti Nad jazerom, kde bydlí, a věnuje se práci na dlouhodobém cyklu s tématem sídliště, v jehož rámci už vytvořil série Cirkus, Riverside, Jazerčania, Night Ride, Anonymous Garden Party nebo Space of Border. Patří k nim i mlhou zalitý soubor Ticho. „Lidé mě znají jako mlhového fotografa, protože se pohybuji v mlze. V podstatě jsem fotil odizolovanou část bytového sídliště, kde vystupují do popředí zenové krajinky. Jsou to relaxační obrázky. Chci dopřát obyvatelům Českých Budějovic trochu zklidnění v dnešní uspěchané době,“ svěřuje se autor vystavující doma i v zahraničí.   

V době, kdy Lena Jakubčáková uzavírala bakalářskou část svého studia na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě (dnes je nositelkou několika akademických titulů), stal se studentem téže školy Karol Stollmann. Poprvé se spojily jejich cesty. Vídají se v Košicích a spolupracují na fotografických projektech. „Podílíme se také na uměleckém vzdělávání v prešovské věznici. Snažíme se být lektory odsouzených, aby se zkusili vyjádřit prostřednictvím fotografie i v takové nepříjemné situaci, do níž se dostali,“ připomíná Lena Jakubčáková.  

Ladislav Lhota
Foto autor a archiv Václava Němce  



kot02
kot03
kot04
kot05
kot06


Přidej komentář