Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Bakkheia: V Malovicích se bude tančit na hraně

bak01
V rámci podzimní tour po regionech se inscenace Bakkheia objeví ve Švestkovém dvoře v Malovicích, sídle Divadla Continuo
18.11.2016 23:13 | Ladislav Lhota

Jak umíme spolu tělesně komunikovat? To je základní otázka taneční inscenace Bakkheia, na níž najdou diváci odpověď v sobotu 26. listopadu 2016 v 19 hodin na Švestkovém dvoře v Malovicích na Prachaticku. Bakkheia – dancing on the edge – je tancem na hranici mezi divákem a performerem, mezi společenskou normou a animalitou. Divák proniká do představení postupně a nenásilně. Ale dříve, než si to uvědomí, chvěje se, dotýká se, cítí, je součástí.

MALOVICE – Představení Bakkheia ve spolupráci BOD.Y a Petera Šavela je o ztrátě umění vnímat, být empatický. V konečném důsledku to vede ke ztrátě podstaty komunikace mezi lidmi. Hlubší zamyšlení nabádá k dalším otázkám, jak pojmenovat současný styl komunikace, když namísto tělesného kontaktu používáme moderní technologie a tělesný kontakt střídá kontakt s dotykovými obrazovkami smartphonů a laptopů.

Bakkheia nemoralizuje a neběduje nad současným stavem. Stává se přetransformováním všech těchto otázek, jakousi utopií. Pojednává o světě, ve kterém vlastní já naráží na hranice lidí okolo sebe a kde každý mluví, ale nikdo skutečně neposlouchá. „Bakkheia vyráží na svou podzimní tour po regionech. Jsme rádi, že zavítá i na jih Čech,“ připomíná Barbora Jílková z českobudějovického Kredance.

Aktualizace antických bakchanálií zaujala nejen diváky na domácí scéně, ale oslovila i mezinárodní odbornou veřejnost. V konkurenci několika set přihlášených děl mladých choreografů z celé Evropy byla Bakkheia porotou vybrána mezi Aerowaves Top Twenty – dvacet nejlepších děl sítě Aerowaves pro rok 2015.

Název Bakkheia je odvozený od slova Bacchus, římského ekvivalentu starořeckého Dionýsa, uctívaného většinou těmi, kteří se ocitli na okraji společnosti. Extatické oslavy byly snahou o rituální dosažení svobody takové, jakou prožíval samotný Dionýsos – dětinské a neomezené hranicemi společenských norem.

(tzk)
Foto archiv Kredance
Přidej komentář