Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Balet a Malé divadlo významně bodují za hranicemi

musket01
Představení Jenom tři mušketýři má za sebou letošní premiéru v areálu piaristického kláštera v Českých Budějovicích a už boduje v zahraničí
15.06.2017 11:36 | Ladislav Lhota

Na dobu letní divadelní sezony před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově opustily umělecké soubory Jihočeského divadla stálé scény v historické budově JD, Malém divadle a DK Metropol v krajském městě. Úspěšně však reprezentují město i kraj v dalších regionech a také v zahraničí. Baletní soubor se představil v Praze, Pasově a Giessenu, soubor Malého divadla nadchl diváky v Drážďanech, chystá se do Marseille a Londýna.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Baletní soubor započal úspěšnou šňůru mimodomácích představení v Praze, kde 28. května uvedl inscenaci Dekkadancers na jihu v multifunkčním divadelním prostoru Jatka 78. V neděli 4. června vystoupili tanečníci se stejným představením v Landestheater Niederbayern v Pasově, odkud pokračovali za dalším potleskem do Giessenu na velké baletní gala.

O kvalitách umělců a jejich příznivém přijetí za hranicemi svědčí i recenze z Passauer Neue Presse: „Divadlo našich českých sousedů s sebou přivezlo mladý taneční soubor a při představení Dekkadancers obrátilo vyprodané pasovské divadlo vzhůru nohama. Bouřlivý potlesk pro tanečníky a tanečnice byl důkazem nadšení publika pro balet, který v Zemském divadle Pasov chybí.“

Opera připomene Nicholase Wintona

V návaznosti na čerstvý úspěch i předchozí spolupráci se vedení obou divadel dohodlo na koprodukci při přípravě a realizaci baletní inscenace, kterou obě divadla pod společnou hlavičkou uvedou na podzim 2018. „Titul zatím ještě neznáme, ale rádi bychom při přípravě baletu pro menší jeviště oslovili někoho z významných současných choreografů, nebo uvedli některý ze známých baletních příběhů,“ uvedl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Mělo by se hrát v České republice a celkem devětkrát v Německu (4x Pasov, 4x Landshut, 1x Straubing). Divadla se dále dohodla na operní koprodukci ke 100. výročí vzniku Jihočeského divadla, konkrétně na realizaci nové opery o životě Nicholase Wintona, kterou komponuje skladatel a dirigent Mario De Rose. Uvedení se plánuje na konec roku 2019 a představitelé obou divadel v současné době hledají ještě třetího partnera ve Velké Británii.

Mušketýři procestují Evropu

Soubor Malého divadla vystoupil ve čtvrtek 8. června v Drážďanech s představením Jenom tři mušketýři. Inscenace vznikla v koprodukci s londýnským divadlem Emergency Exit Art v rámci mezinárodního projektu Platform Shift+. Díky titulkovacímu software Overtekst, který byl vyvinutý pro titulkování hudebních představení před Otáčivým hledištěm, mohli diváci v Drážďanech sledovat koprodukční inscenaci bez jazykové bariéry.

Umělecký šéf Malého divadla Petr Hašek se může pochlubit: „Odborná veřejnost byla nadšená. Dostali jsme nabídku na vystoupení v Marseille, jednáme také o cestě do Londýna.“ Další z představení v mezinárodní spolupráci se dočká premiéry v roce 2018. Inscenaci s využitím technologií 3D zvuku připraví Malé divadlo spolu s norským Teatret Vårt a maďarským divadlem Kolibri. Tato koprodukce završí čtyřletý evropský projekt Platform Shift+, který se zaměřuje na využití digitálních technologií v divadle pro mladého diváka.

(lho, tzd)
Foto archiv JDPřidej komentář