Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Balíček cyklotras pro rodiny se dá rozbalit pod Kletí

pok01
Jedna z cyklotras zvolených pro rodiny s dětmi prochází obcí Záboří v okrese České Budějovice, která je vedle Holašovic další významnou památkovou rezervací selského baroka
19.08.2020 12:25 | Ladislav Lhota

V chelčickém sídle jihočeské turistické oblasti PodKletí, která se svým názvem hlásí k nejvyššímu vrcholu Blanského lesa, vznikl podnět k jedné z novinek letošního jihočeského léta nesoucího s sebou nelibý přívlastek „koronavirové“. Novinku představuje balíček cyklotras vybraných zdejšími destinačními manažery speciálně pro rodiny s dětmi. Trasy lze libovolně kombinovat a zpestřit si tím prázdninové poznávání krajiny a jejích pamětihodností.

PODKLETÍ – Oblast pod majestátní horou Kleť (1 084 m. n. m.) se dá bez nadsázky vnímat jako výkladní skříň jihočeského venkova a selského baroka, jehož perlou je náves v Holašovicích zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. „Pro letní sezonu připravila zdejší destinační společnost atraktivní balíček rodinných cyklotras na každý den v týdnu,“ vyzdvihl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu. Historickým centrem regionu je město Netolice. Prochází tudy rodinné cyklotrasy zahrnuté ve zmiňovaném balíčku.

Do nabídky patří naučná cyklostezka Historická krajina Netolicko, která je dlouhá padesát kilometrů. Další trasy nesou označení „Kdyby byl Bavorov…“ se zastávkou na hradě Helfenburk (43 km), Na Blata za selským barokem (25 km), Na Zlatý potok a hrad Osule (40 km), Za přírodou a památkami Blanského lesa (54 km), Netolickou oborou za pověstmi a rožmberskými památkami (20 km), Po stopách Karla Klostermanna za „Mlhami na Blatech“ (30 km) nebo Za památkami Chelčicka a kolem Svobodných Hor (33 km).

Turistická oblast PodKletí s rozlohou 859 kilometrů čtverečních a čtyřiašedesáti partnerskými obcemi a městy se rozkládá jihozápadně od Českých Budějovic. Zahrnuje roviny a rybníky Zbudovských Blat, ovocnářskou oblast Chelčicka – Lhenicka, historické Netolicko s renesančním zámkem Kratochvíle až k vrchům Blanského lesa kolem hory Kletě, na Křemežsku, Chvalšinsku a Kájovsku. Jižněji díky řece Vltavě propojuje Boršov nad Vltavou, hrad Dívčí Kámen a Zlatou Korunu se šumavským podhůřím Boleticka, Ktišska a Křišťanova.

Více o PodKletí lze nalézt na portálech:
www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/pk-podkleti, www.jihoceskyvenkov.cz
nebo na facebookovém profilu: www.facebook.com/JihoceskyVenkovPodkleti.

(lho, tzc)
Foto archiv JCCR a Filip Bláha


pok02
pok03
pok04
pok05
pok06


Přidej komentář