Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Barytonista Svatopluk Sem se uchází o Thálii

sem01
Svatopluk Sem disponuje pružným, technicky skvěle vybaveným, sametově zabarveným barytonem, který dokáže přesvědčovat a ukonejšit rozjitřené city
02.02.2018 14:55 | Ladislav Lhota

Národní divadlo v Praze bude v sobotu 24. března dějištěm slavnostího udílení Cen Thálie a svého kandidáta bude mít i Jihočeské divadlo v osobě známého barytonisty Svatopluka Sema. Nachází se mezi trojicí nominovaných v oboru opera za nastudování role otce Germonta ve Verdiho opeře La Traviata, která měla premiéru 20. října 2017 v DK Metropol. Inscenace v hudebním nastudování Maria De Rose a režii Veroniky Poldauf Riedlbauchové sbírá pochvalné odborné kritiky i nadšené divácké ohlasy.

PRAHA / Č. BUDĚJOVICE – Ceny Thálie se udělují už čtvrtstoletí za mimořádné umělecké výkony v uplynulém roce. Nominace se vztahují k interpretům v činohře, opeře, baletu, pantomimě nebo jiném tanečnědramatickém žánru a muzikálu, operetě či jiném hudebnědramatickém žánru. „Svatopluk Sem disponuje pružným, technicky skvěle vybaveným, sametově zabarveným barytonem, který vemlouvavě dokáže přesvědčovat a ukonejšit rozjitřené city. To ho přímo předurčuje ke ztvárnění verdiovských otců, kteří pozorně vnímají problémy svých dětí,“ ocenila odborná porota.

Svatopluk Sem studoval na Konzervatoři České Budějovice pod vedením profesorky Dagmar Volfové. Po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá v Jihočeském divadle jako sólista opery. Vystoupil jako Figaro (Lazebník sevillský), Germonte (La Traviata), Valentin (Faust a Markétka), Papageno (Kouzelná flétna), Guglielmo (Cosi fan tutte), nebo Belcore (Nápoj lásky). Pravidelně hostuje na mnohých operních scénách České republiky, zejména v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně nebo v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Třikrát získal cenu Jihočeská Thálie.

Nejbližší reprízy La traviaty v podání souboru opery Jihočeského divadla lze navštívit 23. února, 8. března a 18. dubna na Divadelní scéně DK Metropol.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadla
Přidej komentář