Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Betlém z Jihočeského muzea rozšířil knihu rekordů

bet01
Rekordní betlém z Jihočeského muzea čítá 1 614 originálních papírových figurek, o jejichž autorství se podělilo 1 382 osob, především dětí
21.12.2017 19:43 | Ladislav Lhota

Součástí adventních a vánočních výstav v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích – Betlémy Zdeňka Manna a Historické perličkové ozdoby ze sbírky Aleny Gondekové – byl pokus o stavbu papírového betlému s rekordním počtem postaviček, které vytvářeli příchozí, zejména děti. Akci oficiálně zaregistrovala agentura Dobrý den v Pelhřimově a lidová tvořivost dostala prostor od 30. listopadu do 20. prosince. Cílem bylo přečíslit dosavadních 269 figurek zhotovených 245 autory, jimiž se chlubilo Sdružení rodičů při ZŠ Třešť.

Č. BUDĚJOVICE – Návštěvníci Jihočeského muzea navýšili dosavadní rekord několikanásobně a daleko před časovým limitem. Dali dohromady 1 614 originálních papírových figurek, o jejichž autorství se podělilo 1 382 osob. „Jsem pyšný, že držitelem rekordu se stalo muzeum, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj. Zároveň chci poděkovat všem lidem, kteří se pustili do pracné rukodělné činnosti netypické pro dnešní přetechnizovanou dobu,“ uvedl náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch.

Každý účastník rekordního pokusu (bez věkového omezení) mohl vyrobit libovolný počet papírových figurek, které následně umístil do připraveného základu betléma. Realizační tým výstav Jihočeského muzea doplnil betlémský korpus nejen o chlév se Svatou rodinou, ale také o známé stavby z krajského města – Černou věž, radnici, katedrálu, dominikánský klášter, solnici, Masné krámy i historickou muzejní budovu. Vyhodnocení rekordu se uskutečnilo 20. prosince 2017 za přítomnosti komisaře agentury Dobrý den. Obří betlém, čerstvě zapsaný do České knihy rekordů, bude možné obdivovat do 7. ledna 2018, kdy skončí výstava.

(tzm)
Foto Ladislav Lhota


bet02
bet03
bet04
bet05
bet06


Přidej komentář