Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Biograf Kotva: Na startovní čáře stojí Krobot, Žižka, Zibura

010922bik01
Českobudějovický Biograf Kotva sídlí v budově z roku 1928, která spojuje fukcionalistickou architekturu s moderními prvky. Obyvatelé jihočeské metropole vnímají objekt na Lidické třídě jako místo neodmyslitelně spjaté s kinematografickou kulturou ve městě. Noví nájemci vracejí původní název a chystají program pro široké spektrum návštěvníků. Obnovený provoz oficiálně začíná Velkou premiérou v sobotu 3. září
01.09.2022 15:15 | Ladislav Lhota

Logo bude brzy. Hlásají to webové stránky. Starý název Kino Kotva na průčelí budovy z roku 1928 snad brzy vystřídá staronový název Biograf Kotva. Alternativní jednosálový promítací dům k českobudějovickým multikinům získal nového provozovatele (majitelem je město), zapsaný spolek slující Asociace jihočeských audiovizuálních tvůrců (AJAT). Licence na pronájem má platit sedm let. Tvůrčí tým Daniel Habrda, Jakub Janíček, Kristýna Vacková, Stanislava Skřičková Jírovcová, Martin Zeman se pustil do práce s vervou, nadšením a dotační berličkou.

Č. BUDĚJOVICE – Program se dal do pohybu 1. září, kdy vstoupil na plátno Vlasta Burian coby C. K. Polní maršálek. Novináři a čestní hosté získali podstatné informace, seznámili se s inovovaným prostředím (zatím nefungovala kavárna) a v předsálí si odbyl vernisáž výstavy expresivních obrazů Vladimír Kiseljov, mladý malíř, performer, scénograf, režisér a spisovatel. Zahrálo hudební uskupení Stanislava & kapela, které se vrátí na místo činu v sobotu 3. září a dokreslí atmosféru slavnostního znovuotevření Kotvy pro širokou veřejnost. Promítat se bude česká komedie Velká premiéra (v kinech od července 2022) režiséra Miroslava Krobota.

Biograf Kotva je neodmyslitelně spjatý s kinematografickou kulturou v jihočeské metropoli. Díky svému tvůrci Karlu Chocholovi patří mezi architektonické unikáty, v objektu se prolíná funkcionalismus a moderní prvky. Lidé sem nebudou chodit pouze na standardní projekce. Chystá se filmový klub s úspěšnými snímky z prestižních festivalů, tradiční putovní festivaly, cestovatelské přednášky, výstavy, autorská čtení, komorní divadlo, programy pro školy a seniory. Novému nájemci poskytne město dotaci 1 450 000 korun. „Byla vize, že biograf si musí vydělat sám na sebe. Ukázalo se, že to není možné v době, kdy ceny letí raketově vzhůru,“ vysvětluje náměstek primátora Juraj Thoma.

Potomci husitů využijí přebalovnu

První dny obnoveného provozu budou patřit filmům pro děti, předpremiéře očekávaného snímku Jan Žižka (předcházet mu budou živé ukázky z husitské historie), cestopisné speak show budějovického rodáka Ladislava Zibury. „Vrátili jsme originální název Biograf Kotva, který nám lépe sedí k plánované dramaturgii. Chceme zařazovat i starší kultovní klasiku,“ slibuje Daniel Habrda. „Snažíme se otevřít biograf různým skupinám diváků,“ ujišťuje Jakub Janíček. Z dosavadního obsahu určitě zůstane festival francouzských filmů, také přímé přenosy ze světových operních domů. Nebude se na ně čekat déle než do letošního podzimu.

Při speciálních projekcích pro rodiče s dětmi zůstane hlavní sál částečně osvětlený a děti dostanou možnost volného pohybu, především v koutku napravo od plátna. Některé body podzimního a vánočního programu si provozovatelé drží pod pokličkou. „Zatím nic neprozradíme. Doporučujeme sledovat naše webové stránky nebo sociální sítě,“ ukazuje cestu k informacím Kristýna Vacková. „Interiér biografu hodláme co nejvíc přiblížit funkcionalistickému stylu. Zároveň tvoříme úplně novou vizuální identitu,“ říká Stanislava Skřičková Jírovcová a připomíná otevření přebalovny pro miminka. „Náš Filmový klub by měl propojit komunitu nadšenců,“ dodává Martin Zeman.   

Ladislav Lhota
Foto autor (4), archiv AJAT (2)


010922bik02
010922bik03
010922bik04
010922bik05
010922bik06


Přidej komentář