Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Blatenské bienále podeváté přivítá kontrabasisty

prd01
Otakar Brousek ml. předčítá z monodramatu Kontrabas při koncertu Komorního souboru Variace
19.03.2018 18:45 | Ladislav Lhota

Devátý ročník Mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Simandla se uskuteční v jihočeské Blatné od 23. do 25. března. Akce pořádaná jako bienále má za cíl obnovit tradice české kontrabasové školy a nabídnout  příležitost začínajícím interpretům do třiceti let. Zároveň připomíná osobnost blatenského rodáka Františka Simandla, věhlasného hudebníka a pedagoga. Vedle soutěžního programu, který není určený veřejnosti, nachystali pořadatelé doprovodné tematické koncerty ve Starém paláci blatenského zámku.  

BLATNÁ – V pátek 23. března od 19 hodin se koná koncert k životnímu jubileu
pedagoga, skladatele a koncertního umělce Miloslava Gajdoše. Oslavencovo vystoupení doprovodí na klavír Hana Louženská, na kontrabas významný polský pedagog a kontrabasista Krzysztof Firlus. V sobotu 24. března rovněž od sedmi večer zazní netradiční a humorně pojatý koncert pětičlenného Komorního souboru Variace, doprovázený mluveným slovem nedoceněného basisty v podání Otakara Brouska ml. Ten bude číst z vtipného a oceňovaného monodramatu Kontrabas od švýcarského autora Patricka Süskinda.

Komorní soubor Variace se realizuje ve skladbách pro méně obvyklá nástrojová obsazení. Od svého vzniku v roce 1997 absolvoval dlouhou řadu koncertů v České republice. Opakovaně vystupuje v komorním cyklu České filharmonie a na koncertech Českého spolku pro komorní hudbu. Spolupracuje s Českým rozhlasem a představil se také ve Švýcarsku, Polsku a Německu. Mezinárodní soutěž uzavře v neděli 25. března od 12 hodin slavnostní vyhlášení výsledků. Ve 14 hodin začne koncert vítězných interpretů. Vstupenky na páteční a sobotní koncert lze zakoupit v blatenském infocentru, v recepci Městského muzea Blatná nebo na www.ckvb.cz. Vstup na nedělní program je volný.

(lho, sik)
Foto z archivu Komorního souboru Variace a CKVB


prd02
prd03


Přidej komentář