Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Blondýna si pohraje s Medvíďaty a Spolektivem

071222kab01
Plavovlasá písničkářka Blondýna (Eva Suková) při závěrečném pokračování Večerů S odváže nejen sebe, ale jistojistě také publikum originálním femme-folkem či blondfolkem, který okoření blondbásněmi s nevýchovnou, ba nemravnou pointou. Další dvě třetiny koncertu si vyhradí pěvecký sbor Medvíďata a domácí folkový Spolektiv
07.12.2022 14:36 | Ladislav Lhota

Čtvrtý (pod)zimní, celkově osmý a úplně závěrečný koncert 6. ročníku hudební série Večery S pod střechou Divadla U Kapličky v jihočeské metropoli se uskuteční v pátek 16. prosince od 19 hodin. Vpravdě mimořádnou sestavu účinkujících vytvoří písničkářka Blondýna, která si pohraje se slovy, notami, kytarou, ale také s Medvíďaty a Spolektivem, neboť i mládežnickému pěveckému sboru a spolupořadatelské kapele Spolektiv bude na pódiu patřit po jedné třetině večera.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Dětský a mládežnický pěvecký sbor Medvíďata založil sbormistr Lukáš Holec při ZUŠ v Českém Krumlově již v roce 1995. Holcovi svěřenci interpretují renesanční a barokní skladby, klasicistní i romantický repertoár, ale také úpravy lidových písní nebo zpěvy ovlivněné jazzem a populární hudbou. Úspěšně vystupují v zahraničí. Přivezli ceny z mezinárodních soutěží v Belgii, Walesu, Španělsku, Řecku, Finsku, Slovensku, koncertovali na festivalech v mnoha evropských zemích. Medvíďata v posledním čase spolupracovala s Jihočeskou filharmonií, Spirituál kvintetem a Antikvartetem Dušana Vančury. Letos vyhrála prestižní soutěž Mezzochori.

Písničkářka Blondýna, vlastním jménem Eva Suková (1981), vystupuje teprve šestý rok, ale zaujala už debutových albem Nevolej mi do nebe. Její produkci nazývají hudební publicisté jako „femme-folk“, herecký „snad-šanson“ či „blondfolk“. Písně pojednávající o nakupování, aerobiku, telefonování, lásce, hipsterech, punku a dalších zásadních tématech střídá při vystoupeních s blondbásněmi na dva až tři řádky s nevýchovnou, ba nemravnou pointou. Vedle převažující vlastní tvorby má sympatická plavovláska na repertoáru písně Bulata Okudžavy nebo Janis Joplin, které přetextovala do češtiny. V roce 2019 vydala sbírku veršů Zabásni m(n)ě. Učí na ZUŠ v Rakovníku, píše sloupky do Raportu.

Kapela Spolektiv vyprodukovala tři řadová alba. V současnosti usilovně pracuje na projektu šestadvacetiminutové folkrockové suity Genesis na motivy starozákonních příběhů z První knihy Mojžíšovy (první kniha hebrejské i křesťanské Bible), jejichž textové parafráze pojednávající o věčné nepoučitelnosti lidstva napsal textař Vladimír Mátl. Kam se posunula spolektivní práce na Genesis s přispěním Mikuláše Balo a Václava Švece, o tom vydá svědectví závěrečná fáze prosincového koncertu v Divadle U Kapličky. Předprodej vstupenek zajišťuje městský rezervační systém CBsystem a prodejna Melodie v ulici U Černé věže do 15. prosince. Cena je 160, v místě koncertu 200 korun.

(lho)
Foto archiv Večerů S, Facebook Blondýny a Lubor Mrázek (archiv Medvíďat)


071222kab02
071222kab03
071222kab04
071222kab05


Přidej komentář