Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Bohuslav Matoušek slaví s Bohuslavem Martinů

mato01
Významný houslista Bohuslav Matoušek (vpravo) se svým žákem Jakubem Junkem v rámci tiskové konference v koncertní galerii pražské HAMU hrají ukázku z díla Bohuslava Martinů
06.02.2019 19:14 | Ladislav Lhota

Významný současný houslista Bohuslav Matoušek, který je stálým hostem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a vystoupí také na letošním ročníku, si připravil originální dárek ke svým sedmdesátinám. U londýnského vydavatelství Hyperion Records mu v těchto dnech vychází komplet čtyř CD se souborným dílem pro koncertantní housle a orchestr z pera skladatele Bohuslava Martinů. Nahrávky vznikly za doprovodu České filharmonie a pod taktovku dirigenta Christophera Hogwooda.

PRAHA / Č. KRUMLOV – V koncertní galerii pražské HAMU ve středu 6. února pokřtil Bohuslav Matoušek svůj výjimečný komplet nahrávek Bohuslava Martinů. Role kmotrů se ujali herec Josef Somr, houslista, skladatel a kapelník Hradišťanu Jiří Pavlica, violoncellista Jiří Bárta a klarinetista, saxofonista, skladatel, básník, pedagog a publicista, profesor Jiří Hlaváč. V rámci tiskové konference promluvil režisér nahrávky Zdeněk Zahradník, ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, Matouškův žák, houslista Jakub Junek a prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč.

Akci zastřešil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, jehož je Bohuslav Matoušek stálým hostem a na letošním ročníku festivalu vystoupí u příležitosti oslavy sedmdesátých narozenin. Koncert se uskuteční v Maškarním sále českokrumlovského zámku 6. srpna a po boku jubilujícího houslisty zahrají i jeho hosté, japonská houslistka Hiroko Takahashi a houslista Patrik Sedlář. Doprovodí je soubor Ensemble 18+. Z každé prodané vstupenky uvolní pořadatelé pět korun na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro zrakově postižené hudebníky ze ZUŠ Jaroslava Ježka.

Prodalo se přes devatenáct tisíc desek

Historie výjimečného projektu, kterým je nahrávka kompletního díla Bohuslava Martinů pro koncertantní housle s orchestrem a jehož interpretem i producentem se stal český houslista Bohuslav Matoušek, začala v období 2002 až 2005. První CD ze série vydal Supraphon v roce 2002 a později se celého kompletu ujalo jedno z největších světových vydavatelství Hyperion Records v Londýně. V průběhu let 2007 a 2008 ho vydalo jako čtyři jednotlivá CD. Všechna čtyři CD hodnotily světové kritiky v superlativech a získala mnoho významných mezinárodních ohlasů.

Z vydaných CD se prodalo po celém světě již přes devatenáct tisíc kusů, což je nebývalé číslo u desky s klasickou hudbou. Hyperion vydal 1. února 2019 u příležitosti oslav šedesátého výročí úmrtí Bohuslava Martinů a letošního životního jubilea Bohuslava Matouška celý komplet znovu jako uzavřený celek čtyř CD v jednom obalu. Pro nahraný komplet a jeho mezinárodní význam to přináší výrazné zhodnocení. Nahrávku lze vyslechnout na webu společnosti Hyperion Records.

(lho, tzf)
Foto archiv MHF Český Krumlov


mato02
matou03


Přidej komentář