Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Bookfest nebude jen v Plzni a Praze. Míří do Žižkárny

190423djz01
Nultý ročník knižního festivalu Bookfest České Budějovice se uskuteční v kulturním prostoru Žižkárna v sobotu 29. dubna. V rámci celodenního programu vystoupí také jihočeský spisovatel David Jan Žák, který představí loni vydaný titul s názvem Tleskač. Dílo pojednává o dětství Jana Tleskače známého z oblíbených foglarovek
19.04.2023 12:52 | Ladislav Lhota

Blíží se knižní festival, jehož posláním bude prezentovat jihočeské, ale i malé, přesto náležitě aktivní a významné nakladatele z ostatních koutů republiky. Nultý ročník Bookfestu 2023 České Budějovice se uskuteční v kulturním prostoru Žižkárna (areál kasáren vedle Obchodního centra Mercury) v sobotu 29. dubna od 10 do 19 hodin. Akce se koná souběžně s finále 11. ročníku multižánrového festivalu Literatura žije a těší se podpoře Statutátního města Č. Budějovice. Sousedit budou farmářské trhy. Vstupné se neplatí. 

Č. BUDĚJOVICE – Knihkupci a nakladatelé ve třech desítkách stánků nabídnou zájemcům o hodnotnou literaturu stovky titulů z české i zahraniční produkce za zvýhodněné festivalové ceny. Zároveň na příchozí čeká vydatná porce doprovodného programu – autorská čtení, setkání s autory, tvorba kniglů, dílny, divadlo, hudba. Nebude chybět občerstvení. Bookfest již zapustil kořeny v Plzni a Praze, nyní se posouvá do jihočeské metropole. „Rozhodli jsme se dodávat knihy z malých nakladatelských domů prostřednictvím festivalu ke čtenářům bez účasti distributorů,“ vysvětluje hlavní organizátor Daniel Podhradský, majitel nakladatelství Dauphin z Podlesí u Starého Města pod Landštejnem.     

Na festivalu představí knižní a publikační produkci Alšova jihočeská galerie, Syndikát jihočeských novinářů nebo velešínský Golden Dog. Svoje tituly nabídne Knihovna Václava Havla, Dauphin, Akropolis, Novela bohemica nebo Spolek přátel vydávání časopisu Host. Aktualizovaný seznam lze vyhledat na internetových stránkách festivalu. „České Budějovice usilují o statut Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Opakovanou podporou pořádání knižních festivalů s doprovodným programem jednoznačně ukazují, že se vydaly správným směrem. Bookfest je festival, který na první místo řadí literaturu, autory a především čtenáře,“ ujišťuje Daniel Podhradský, člen Cechu nakladatelů.  

(lho, tzs)
Foto Ladislav Lhota

Z literárního programu Bookfestu v Žižkárně:

11.30 hod. Kateřina Komorádová – Kniha jihu (2023, nakladatelství Dauphin, Podlesí, Staré Město pod Landštejnem). Představení nové básnické sbírky jindřichohradecké autorky.
13.00 - Křest knihy Miroslava Bočka Uršula plave domů (2023, Nakladatelství Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích).
14.00 - David Jan Žák: Tleskač – (2022, AlbatrosMédia, Praha). Dětství Jana Tleskače v tajemném příběhu ze světa Jaroslava Foglara.
15.00 – 15.30 hod. Čtení mladých jihočeských autorů
17.00 – Čtení Petra Hrušky –
vystoupení předního českého básníka a literárního historika, autora devíti básnických sbírek.
18.00 - Beseda s Jáchymem Topolem – významný český spisovatel přijede číst z připravovaného románu a diskutovat o svých románech minulých.Přidej komentář