Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Bouda připomene divadelní stovku. Zmizí parkoviště?

mbd01
V rámci projektu Bouda se přestěhovala na Mariánské náměstí v Českých Budějovicích zastřešená dřevěná konstrukce zapůjčená od pražského Divadla bratří Formanů, která poslouží čtyřem premiérám čtyř souborů Jihočeského divadla při vrcholících oslavách 100. výročí vzniku první jihočeské scény
14.11.2019 10:52 | Ladislav Lhota

Vrcholem letošních oslav 100. výročí od vzniku Jihočeského (tehdy národního) divadla se bezesporu stane téměř dvouměsíční provoz divadelní Boudy na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích, na stejném místě, kde se počítalo se stavbou nové divadelní budovy již počátkem šedesátých let minulého století a kde se znovu uvažuje o zbudování moderního komplexu, který by sloužil divadlu a filharmonii. Od 21. listopadu se v Boudě uskuteční čtyři premiéry, po Novém roce přijedou hostující soubory.

Č. BUDĚJOVICE – Objekt s rozebíratelnou dřevěnou konstrukcí vypůjčený od pražského Divadla bratří Formanů a vyzkoušený budějovickými divadelníky během uplynulého léta v areálu zámku Kratochvíle bude v rámci projektu Bouda hostit čtyři premiéry exkluzivně nastudované pro toto místo čtyřmi soubory Jihočeského divadla. Slavnostní zahájení provozu 21. listopadu bude spojené s historicko romantickou operou Dalibor od Bedřicha Smetany v adaptaci již zesnulého režiséra Miloše Formana (původně pro ND v Praze), s novým libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného. Uvedením Dalibora zahajovalo svoji činnost Jihočeské národní divadlo před sto léty.   

Politická groteska Zadržitelný vzestup Artura Uie na motivy Bertolda Brechta bude mít premiéru 28. listopadu. Provokativní satira na současnou politiku vyvolává otázku, jestli se dá zadržet vzestup všehoschopného člověka, který nashromáždil bohatství a začne toužit po moci. Pod režijním vedením Martiny Schlegelové se představí skoro celý činoherní soubor. Taneční show aneb Divadlo o divadle pod názvem Inscenační porada nachystal baletní soubor ve spolupráci s tanečním uskupením Dekkadancers (premiéra 12. prosince). Titulní roli ředitele divadla přijal Jiří Lábus. Malé divadlo uvede v premiéře 19. prosince rodinnou inscenaci Útěk do Egypta přes Království české.

Projekt vyjadřuje naději

V první polovině ledna se návštěvníci Boudy mohou těšit na hosty Jihočeského divadla. Pražské Divadlo bratří Formanů přiveze svoji show z Divokého západu nazvanou Deadtown (6. – 8. 1. 2020). Uskupení Dekkadancers nabídne taneční delikatesu Poslední večeře (12. 1.) nabitou tancem, hudbou, zpěvem i řevem. Derniéru Boudy na Mariánském náměstí obstará 13. ledna performance zatím pečlivě utajovaného souboru. Po celý čas provozu Boudy bude v jejím areálu, který obsáhne i zázemí pro diváky s kavárnou, k dispozici Maringotka Malého divadla s interaktivní vizuálně zvukovou instalací simulující divadelní vzpomínky v 3D prostoru.

Boudě patřila významná úloha v divadelní historii. Ač jen provizorium, byla symbolem naděje a předznamenala vznik pražského Národního divadla, spolu s ním i české divadelní tradice. Jihočeské divadlo při oslavě 100. výročí spustilo projekt s vypůjčeným názvem Bouda, jehož pomocí chce vyjádřit naději směřující k postavení nové divadelní budovy v místě aktuálního provizoria na Mariánském náměstí. Zahájení stavby se zde plánovalo již v roce 1961, ale pouhý rok poté připravená parcela osiřela z ekonomických důvodů. Nevyužitý prostor se později přeměnil na parkoviště. V současnosti se v Německu zpracovává studie na objekt, který zde (snad) poslouží divadlu a filharmonii.    

Ladislav Lhota
Foto autor    


mbd02
mbd03
mbd04
mbd05
mbd06
mbd07
mbd08
mbd09
mbd10
mbd11


Přidej komentář