Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Budějovický Majáles se snaží bavit a pomáhat celý rok

bmf01
Budějovický Majáles je celotýdenní kulturně rozmanitý festival, který se od roku 2004 koná pravidelně v centru Českých Budějovic. Koruna krále majálesu se v květnu vrátila po dvouleté pauze na BiGy, tentokrát na hlavu Kuby Vaclíka
17.11.2020 11:57 | Ladislav Lhota

S letopočtem 2020 se úspěšně spojil další ročník studentského festivalu Budějovický Majáles, který se částečně přenesl z obvyklých míst v centru jihočeské metropole do onlajnového prostředí. Za dobu své existence od roku 2004 se celotýdenní kulturní akce proměnila v největší neziskový festival v republice. Studenti se nyní vedle přípravy na příští majáles zabývají také streamovanými rozhovory a dobročinností spojenou s Vánoci.

Č. BUDĚJOVICE – Letošní 17. ročník se konal v závěru května, byť se neobešel beze změn kvůli překážkám způsobeným koronavirem. Stal se jediným v Česku. Ostatní zastavila krize. „V mezích protiepidemických opatření se podařilo uspořádat mnohé z původně plánovaného programu. V Žižkovských kasárnách jsme zrealizovali tradiční autokino i klasické koncerty na pódiu. Premiéru měly streamované programy, které se živě přenášely z horních pater koldomu Perla,“ vysvětluje hlavní organizátorka Bianka Machová. Projekt Budějovického Majálesu se vyrovnal s nepříznivou dobou a pokračuje dál s novými tvářemi v čele spolku.

Jak to bude s majálesovým týdnem v roce 2021? Organizátoři už nyní pořádají online schůzky, chystají koncept a připravují se na různé varianty programu. Klasickou, dešťovou a distanční. S výjimkou klasické varianty by se část programu mohla přenést do virtuálního prostředí. „Díky zkušenostem z jara se nám podařilo sestavit skupinu lidí, která dokáže kvalitně streamovat na různé platformy, například Facebook, Youtube nebo Instagram. Právě toho chceme využít během týdne, bude-li kupříkladu špatné počasí a program by se nemohl uskutečnit venku. Potenciální využití vysílání na internet je ale daleko větší a nabízí se i během roku,“ upozorňuje Bianka Machová.

Studenti by rádi zachovali tradiční a oblíbené části programu, k nimž patří páteční open-air na Sokolském ostrově, královská soutěž nebo autokino. Budějovický Majáles však přesahuje pouhé týdenní oživení krajského města. Spolek vyvíjí aktivitu po celý rok, což se potvrdilo při Krvebraní nebo vánočním jamování v Lannovce. „Tento podzim jsme se zaměřili na Edukativní streamy. Z klubu Tempo jsme 16. listopadu vysílali diskusi s Martinem Ehrlichem a Oldřichem Formanem k výročí Sametové revoluce, na Instagramu běží kampaň Histories přibližující vývoj festivalu. Ve vánoční době chystáme spolupráci s projektem Krabice od bot,“ doplňuje Lukáš Hypša z majálesového týmu.

Ladislav Lhota
Foto Jakub Zeman, Facebook BM



Přidej komentář