Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Budou mít Jihočeši Evropské hlavní město kultury 2028?

201022hmk01
Jihočeská metropole se svojí dominantou Černou věží stojící vedle katedrály Sv. Mikuláše postoupila do finálového klání o titul Evropské hlavní město kultury na rok 2028. Soupeřem bude východečeský Broumov, historicky dosud nejmenší kandidát
20.10.2022 13:11 | Ladislav Lhota

České Budějovice postoupily do finále v boji o titul Evropské hlavní město kultury na rok 2028. Mezinárodní porotu zaujal koncept přihlášky, který skrze kulturu posiluje vztahy mezi lidmi, institucemi a krajinou. Další kritéria obsahovala připravenost realizovat projekty včetně schopnosti zapojit obyvatele nebo navazovat evropská partnerství. Finálovým soupeřem jihočeské metropole bude Broumov, historicky nejmenší kandidát z Náchodska v Královéhradeckém kraji.

Č. BUDĚJOVICE – Přihláška Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury vznikala sedmnáct měsíců. Proces příprav zahrnoval osobní setkání přípravného týmu s regionálními kulturními aktéry, pracovních skupin s odborníky napříč sektory, průzkumy mezi obyvateli města a mimořádnou grantovou výzvu pro kulturní organizace, v rámci níž našlo podporu čtrnáct projektů celkovou částkou půl druhého milionu korun. Do veřejného prostoru vstoupila kandidatura v březnu 2022 s komunitním festivalem Kul.turista, který zapojil do příprav na podání přihlášky širokou veřejnost. Zastupitelé města zároveň schválili očekávanou Kulturní strategii Českých Budějovic.

Koncept budějovické kandidatury zastřešuje pojem (PERMA)KULTURA. Původně zemědělský termín definuje trvale udržitelné prostředí. Město tím prezentuje seriózní přístup k vytváření vztahů mezi lidmi a životním prostředím. Zároveň usiluje o trvalý charakter změn, které přinese kandidatura. Všechny projekty vycházejí z lokálních potřeb a témat s potenciálem oslovit i evropské publikum. „Příkladem za všechny může být projekt Ars Biologika propojující vědu a umění, který čerpá z tradice Země Živitelky, poznatků Biologického centra Akademie věd České republiky a zkušeností festivalu Ars Electronica v Linci,“ říká programový ředitel kandidatury Matěj Vlašánek.

Dokument už není tajný

Přihláška obsahuje vedle devětatřiceti uměleckých projektů také strategii pro postupnou profesionalizaci kulturních aktérů, posilování participace obyvatel, nebo zapojení škol. Dokument byl vzhledem k pravidlům soutěže doposud tajný. Aktuálně je dispozici na webu kandidatury budejovice2028.eu. Postupem do finále získává město devět měsíců na přípravu rozšířené verze přihlášky. V polovině listopadu 2022 se uskuteční setkání s jihočeskou kulturní obcí, z něhož vzejde koncept společného postupu pro participativní dopracování přihlášky ve druhém kole. Přípravou českobudějovické kandidatury byl pověřený Spolek Budějovice 1928.

Do přihlášky se vedle potřeb kulturních aktérů promítají témata z cestovního ruchu, sociálního sektoru, vzdělávání nebo životního prostředí. „Kandidatura na Evropské hlavní město kultury není jen celoročním festivalem, ale představuje strategický rozvojový projekt, který zásadním způsobem pozitivně ovlivní vývoj a směřování města v nejbližších desetiletích, jako se podařilo například nedalekému Linci,“ zdůrazňuje náměstek primátora pro kulturu Juraj Thoma. „Budeme rádi, když se do příprav zapojí co nejvíc subjektů, aby se na titulu Evropského hlavního města kultury podíleli aktivní Budějičáci, studenti nebo lidé z okolních obcí,“ říká budoucí primátorka Dagmar Škodová Parmová.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice



Přidej komentář