Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Čechomoří v Malém divadle startuje cyklus Český rok

ce01
Malé divadlo prošlo od června do října 2017 renovací, která zahrnula i pořízení nejmodernější konstrukce k zavěšení světel v hlavním sále
27.10.2017 12:04 | Ladislav Lhota

Objekt českobudějovického Malého divadla v Hradební ulici (sídlo jednoho ze čtyř souborů Jihočeského divadla) prošel přes léto renovací, která trochu posunula začátek sezony. Plný provoz se dal do pohybu na konci desátého měsíce. Po dvou reprizovaných představeních nachystal soubor první podzimní premiéru, nazvanou Čechomoří. Inscenaci posadili autoři na startovní čáru v cyklu Český rok, připomínajícím blížící se stoleté výročí naší republiky. Načasování premiéry na 28. října nebylo náhodné.   

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Renovace interiérů Malého divadla se nákladově vyšplhala k jednomu a půl milionu korun. Nezbytný zásah si vynutil nevyhovující, téměř havarijní technický stav především v dámských šatnách, dílnách i ve zkušebně. Chodba pro herce a personál spolu s přístupovou místností pro diváky změnily design, hlavní sál se dočkal nové elevace a konstrukce sloužící k zavěšení světel. „Podařilo se nám zvelebit hrací prostor, který bude mnohem kontaktnější,“ radoval se umělecký šéf souboru Petr Hašek.

Cyklus Český rok se poskládá z několika inscenací v průběhu sezon 2017 – 18 resp. 2018 – 19, jejichž nosným tématem budou kulaté narozeniny republikového systému ustanoveného v našich zemích 28. října 1918. Štafetový kolík dostalo nejprve Čechomoří z autorské dílny Janka Lesáka (režie), Natálie Preslové (dramaturgie), Dády Němečka (scéna) a Jana Čtvrtníka (hudba), kteří se formou rozhlasové hry („Spíše patnácti až osmnácti rozhlasových her,“ připomněl s úsměvem Janek Lesák) na jevišti rozhodli oživit nejrozšířenější přání či sen příslušníků českého národa.

Žlábkův projekt nás přibližoval k Jadranu

Čtveřice hereckých protagonistů – Dana Ibragimová, Terezie Jelínková, Jan Kaštovský, Lucie Valenová – se v rámci zkoušek pohybovala po Českých Budějovicích a okolí a prováděla anketu mezi obyvateli od nejmladších, kteří již dokáží mluvit, po nejstarší, kteří ještě komunikují. Cílem bylo zmapovat jejich nesplněné touhy. Širokou plejádu vskutku početně převyšovala představa o vlastním moři. Herci se proměnili v dokumentaristy sestavující „dream puzzle“, koláž lidských snů.    

Prvotním impulzem ke vzniku divadelního kusu se stal objev kompletní dokumentace neuskutečněného projektu, díky němuž se Češi (hlavně Budějovičáci) pohodlně mohli dostat podzemním železničním tunelem za dvě hodiny k pobřeží Jadranu, na umělý ostrov Adriaport, navršený z materiálu vytěženého při hloubení trasy. Návrh k realizaci podal roku 1975 profesor Karel Žlábek. Pro svůj plán si naklonil rakouského prezidenta Rudolfa Kirchschlägera, nikoliv však úřady v Československu. Historik v oboru dopravy Jan Tůma, čestný host premiéry Čechomoří, označil Žlábkův projekt za geniální.

Premiéra Čechomoří: Sobota 28. října 2017 od 18.30 hodin.
Nejbližší reprízy: Středa 1. listopadu, čtvrtek 2. listopadu, pátek 3. listopadu.    

Ladislav Lhota
Foto autor a Honza Sakařce02
ce03
ce04
ce05
ce06


Přidej komentář