Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Cena za udržování lidových tradic našla své laureáty

clt01
Jiřina Zikmundová z Blaťáckého souboru písní a tanců v Ševětíně, která vyšívá lidové kroje, obdržela Cenu hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic
25.09.2021 13:47 | Ladislav Lhota

V Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou se slavnostně udělovala Cena hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic. Poctu získaly dvě jihočeské osobnosti: Jiřina Zikmundová za řemeslnou činnost v oboru vyšívání lidových krojů a Miroslav Šobr za ruční sečení kosou, udržování tradic jihočeského masopustu a ochotnického divadla. Ceny předal hejtman Martin Kuba.

HLUBOKÁ – Ocenění za rozvoj lidových tradic, především vyšívání lidových krojů, a také dlouholetou prezentaci jihočeských Blat, získala Jiřina Zikmundová. Na cenu hejtmana ji nominoval Blaťácký soubor písní a tanců v Ševětíně. Stála u jeho zrodu v roce 1974. „V první řadě jsem byla překvapená, že si někdo povšiml mé práce. Celý Blaťácký soubor, ve kterém působím pětačtyřicet let, je oblečený mojí rukou. Jeden z mých krojů se dostal až do Ameriky,“ pochlubila se Jiřina Zikmundová, díky níž se dodnes můžeme těšit z blaťáckých lidových krojů, které jsou typické svou nezaměnitelnou výšivkou.

Za udržování řemesel a zvykoslovných tradic, propagaci původního způsobu sečení kosou, tradice jihočeského masopustu a ochotnického divadla získal ocenění také Miroslav Šobr. O jeho nominaci se postaralo vedení obce Volenice. „Jsem rád, že tyto tradice máme komu předat i v dnešní době. Spousta lidí se zajímá o sečení. Založili jsme díky tomu Spolek sekáčů a kosců České republiky. A masopust? Byl před námi a bude jistě i po nás. To je vesnický fenomén, který si lidé nenechají nikdy vzít,“ ujistil Miroslav Šobr.

(lho, hoc)
Foto archiv KÚ Jihočeského kraje


clt02


Přidej komentář