Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ceny Jihočeské Thálie se udílely podvacáté. Hlasovali i diváci

tha01
Udílení cen Jihočeské Thálie zarámoval program koncipovaný v duchu nedávno uvedenéhio muzikálu Kronikáři. Vystoupila také sólistka opery Dagmar Volfová
26.03.2017 10:24 | Ladislav Lhota

Během slavnostního večera v Jihočeském divadle se v sobotu 25. března 2017 již podvacáté rozdávaly tradiční ceny Jihočeská Thálie. Ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena dostali umělci za nejlepší operní, činoherní a baletní jevištní výkony, ceny Arnoštky a Matěje Kopeckých získali herci Malého divadla. Došlo také na vyhlášení divácky nejoblíbenějších umělců a inscenace za rok 2016.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Pro vítěze v jednotlivých divadelních oborech hlasovali členové odborných komisí z řad novinářů, umělců i osobností činných v oblasti kultury. V komisi pro hodnocení činohry měla zastoupení i redakce zakulturou.cz. Divácká anketa určila nejoblíbenějšího umělce, umělkyni a inscenaci roku 2016. Letos se zapojilo 475 hlasujících, z nichž šestice vylosovaných výherců získala po dvou vstupenkách na představení do Jihočeského divadla resp. na Otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

Pro oceněné byla připravená okřídlená soška z keramické dílny budějovického výtvarníka Tomáše Prolla a finanční odměna plynoucí z Nadačního fondu Jihočeského divadla. Držiteli Jihočeské Thálie 2016 se stali v oboru balet Julie De Meulemeester a Zdeněk Mládek, v oboru činohra Věra Hlaváčková a Tomáš Havlínek, v oboru opera Ivana Rusko a Alexandr Beň. Za roli v Malém divadle sklidila poctu Denisa Posekaná a spolu s ní Bartoloměj Veselý, Petr Hubík a Martin Dobíšek za trojjediný výkon v inscenaci Ježíšek Superstar

Cenu za nejoblíbenější inscenaci udělili diváci komedii Úča musí pryč!, v níž hlavní roli ztvárnila Daniela Bambasová, kterou zároveň diváci zvolili nejoblíbenější herečkou. Nejoblíbenějším hercem Jihočeského divadla se za uplynulý rok stal Tomáš Drápela. Cenu Českého rozhlasu za rozhlasové herectví převzala Lenka Šestáková, která zaujala interpretací povídky Sestra Josefa o mladičké krásné kreolské chovance klášterního sirotčince.

Předání cen se uskutečnilo v rámci samostatného večerního programu v režii kmenového režiséra Malého divadla Janka Lesáka, jenž se také ujal role moderátora spolu s hercem téhož souboru Bartolomějem Veselým. Velký úspěch u přítomných diváků sklidil program koncipovaný ve stylu nového autorského muzikálu Kronikáři, ve kterém účinkovali umělci všech čtyř souborů Jihočeského divadla.  

(tzd, lho)
Foto Ján Honza



Přidej komentář