Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ceny Jihočeské Thálie za rok 2022 našly své držitele

310323jit01
Poslední březnový večer v Jihočeském divadle se stal minulostí zároveň se slavnostním udílením cen Jihočeské Thálie za rok 2022. Skleněné sošky navržené Karlem Jankovským a vyrobené sklárnou Bomma našly své majitele v osmi hodnocených kategoriích a také za divácké hlasování o nejlepší premiérovanou inscenaci
31.03.2023 21:21 | Ladislav Lhota

Příjemně rozverný večer prožili v hlavní budově Jihočeského divadla všichni přítomní – diváci, ale i četní členové divadla a jejich umělečtí hosté – při slavnostním vyhlašování 26. ročníku a předávání cen Jihočeské Thálie, které se konalo 31. března.  Za výkony v roce 2022 si odnesli skleněnou sošku a finanční odměnu patnáct tisíc korun (díky Nadačnímu fondu JD) vítězové osmi kategorií a nejlepší premiérovaná inscenace roku podle hlasování diváků. Došlo také na vyhlášení ceny Českého rozhlasu za rozhlasové herectví.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Inscenátoři tentokrát pro Jihočeskou Thálii vymysleli podtitul Choreografie pro každého. Vtipnou koncepci slavnostního udílení prestižních divadelních trofejí připravili členové tanečního uskupení Dekkadancers – Štěpán Benyovszký, Štěpán Pechar a Ondřej Viklát. Dva posledně jmenovaní se zhostili rolí moderátorů, kterou doplnili pohybovými scénkami a Ondřej Vinklát navíc živým doprovodem na klávesy. Zážitek umocnili členové baletního souboru vybranými choreografiemi z úspěšného představení Balet Extra. Nejvtipnější děkovačku z oceněných umělců vystřihl Jiří Brnula, největší aplaus sklidila hostující pěvkyně Bronislava Smržová.   

Přehled vítězů:

Jihočeskou Thálii za mimořádný taneční výkon získala Mai Iwamoto za roli Isoldy a František Vlček za roli Tristana v inscenaci Tristan a Isolda.
Za nejlepší činoherní herecký výkon získala cenu Dana Verzichová za roli Claire v inscenaci Události a Tomáš Kobr za roli Jaroslava Haška v inscenaci Švejk 2022.
Za mimořádný jevištní výkon v oboru opery byla Jihočeskou Thálií oceněna Bronislava Smržová za ztvárnění Královny noci v opeře Kouzelná flétna. V kategorii mužů získal ocenění za roli „Bas“ v oratoriu Mesiáš Roman Hoza.
Za Malé divadlo doputovala soška Daně Ibragimové a Jiřímu Brnulovi za jejich mimořádné herecké výkony v inscenaci Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se.
Cenu Českého rozhlasu za rozhlasové herectví získala herečka Věra Hlaváčková za její literární debut povídek s názvem Život je krásně tragikomický, jehož je autorkou i interpretkou.
Divácky nejúspěšnější inscenací se za rok 2022 stala interaktivní opera pro mladé diváky Malý Mozart.
Skleněnou sošku Jihočeská Thálie pro Jihočeské divadlo navrhl designér Karel Jankovský a vyrobila ji sklárna Bomma ve Světlé nad Sázavou.

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář