Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Česká Kanada láká na úzkokolejku, Cimrmana, zámky i zoo

ck01
Fenoménem České Kanady je Jindřichohradecká úzkokolejka. Vyráží z Jindřichova Hradce dvěma směry. Na jih do Nové Bystřice, na sever do Obrataně
13.05.2018 13:34 | Ladislav Lhota

Nabídka turistické oblasti Česká Kanada pro letošní sezonu se rozšiřuje o několik novinek. Pro bikery se chystá zbrusu nový bikepark v areálu sjezdovky Hradiště u Nové Bystřice a také Cykloplácek v Dačicích. Milovníky piva přitáhne nově vzniklý minipivovar v Nové Bystřici. Letní slavnosti se zaměří na oslavy významných výročí. Návštěvníky Slavonic osloví čerstvě získaný titul Historické město roku 2017. Příznivcům virtuální reality nabídnou města Dačice a Jindřichův Hradec interaktivní mobilní průvodce.

ČESKÁ KANADA – Autorem propagačního názvu pro oblast Jindřichohradecka byl v druhé polovině dvacátých let minulého století Jaroslav Arnošt Trpák, rodák z Jindřichova Hradce, někdy pražský novinář, esejista a propagátor aktivního života v přírodě. Přírodní park Česká Kanada, který byl roku 1994 vyhlášený okresním úřadem v Jindřichově Hradci, respektive nařízením Jihočeského kraje ze 6. dubna 2004, kopíruje původní Trpákovu Českou Kanadu jen v malém rozsahu.

Současná Česká Kanada leží na východě Jihočeského kraje na česko-moravsko-rakouském pomezí, zhruba mezi městečky Nová Bystřice, Slavonice a Kunžak. Nachází se v jihovýchodní části okresu Jindřichův Hradec. Českou Kanadou se tato oblast nazývá pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny a rozsáhlé lesní komplexy, také pro poněkud sychravější a drsnější podnebný ráz. Návštěvníkům poskytuje nejen romantické zážitky z pobytu v přírodě, ale také řadu kulturních podnětů. V letní sezoně 2018 se nabídka rozšiřuje o několik novinek.

První kostka cukru: 175 let

Předseda spolku Destinační management Česká Kanada a zároveň starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka spolu s vedoucí Oddělení cestovního ruchu a marketingu jindřichohradecké radnice Zuzanou Bedrnovou nedávno představili aktualizovaného interaktivního průvodce městem, který funguje v mobilní aplikaci Poznej Hradec a také v podobě tištěné knížečky, kterou zájemci obdrží v Informačním středisku v Jindřichově Hradci. Město Jindřichův Hradec rovněž chystá bohatý kulturní program a oslavy 725 let města.

V Dačicích letos otevírají Cykloplácek u sportovního stadionu v městské části Lesík a také zde nabízejí mobilní aplikaci pro zpestření návštěvy města. „Je to geolokační hra pro rodiny s dětmi od šesti let. V mobilní aplikaci Skryté příběhy si stáhnete příběh s názvem První kostka cukru a průvodce vás nasměruje k sedmi různým zastavením s úkoly. Okružní trasa vede po Dačicích, měří pět kilometrů. Hráči se dozví, co předcházelo vzniku první kostky cukru na světě,“ vysvětluje vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu Naděžda Mastná a připomíná, že první kostka cukru slaví 175. narozeniny.

V areálu bývalé textilní továrny v Nové Bystřici, kde sídlí oblíbené muzeum historických vozidel, se chystá otevření minipivovaru. „Budeme nabízet ležáky plzeňského typu a pšeničnou jedenáctku. V budoucnu také speciály. Máme vnitřní prostory pro posezení dvaceti lidí a venkovní zahrádku,“ říká jednatel pivovaru Jiří Vainar. Návštěvníky přivábí i zdejší zámek, přístupný při slavnostech a speciálních komentovaných prohlídkách. Událostí sezony bude oslava 100 let vzniku republiky, která se chystá v zámeckém areálu 1. července. Informační středisko v Nové Bystřici bude půjčovat elektrokola. U sjezdovky Hradiště začne fungovat bikepark. 

Fenomén – úzkokolejka (s Cimrmanem)

Fenoménem České Kanady je Jindřichohradecká úzkokolejka. Vyráží z Jindřichova Hradce dvěma směry. Na jih do Nové Bystřice, na sever do Obrataně. „Na trati do Nové Bystřice jsme již zahájili parní sezonu. Historické parní vlaky jezdí v dubnu, květnu, červnu a září každou sobotu. O prázdninových měsících vypravujeme vlaky každý den. Nabízíme přepravu jízdních kol, což je služba, kterou velmi rádi využívají naši cestující,“ informuje Boris Čajánek, ředitel Jindřichohradeckých místních drah.  

Českou Kanadu a úzkokolejku spojuje postava českého génia Járy Cimrmana, jehož pomník zdobí malebné nádražíčko v Kaprouně. Návštěvníci České Kanady potkají Járu Cimrmana ještě na dalším místě. Spolek přátel historie jindřichohradeckých lesů a rybníků připravil cimrmanovskou výstavu. „Vernisáž se koná v prostorách Zámeckého mlýna v Jindřichově Hradci 19. května. Náš spolek tady již několik let zpřístupňuje expozici rybářství, lesnictví a vorařství na Jindřichohradecku. Výstava věnovaná Cimrmanovi bude otevřená do 30. září,“ upřesňuje za pořadatele Jiří Langer.

K oblíbeným výletním cílům patří Zoopark na Hrádečku v Horní Pěně. „Provozujeme malou zoologickou zahradu. Máme radost, že si k nám lidé nacházejí cestu a často se vracejí,“ kvituje majitelka Romana Albrecht Lišková.  „V České Kanadě přibývají nové projekty a turistická lákadla. Těší nás, že soukromé subjekty i spolky mají zájem spolupracovat,“ vítá Petra Vacková, produktová manažerka turistické oblasti Česká Kanada. „Významným krokem bude spuštění společné webové prezentace na stránce www.ckanada.cz,,“ dodává 

(lho, tzck)
Foto archiv ckanada.cz


ck02
ck03


Přidej komentář