Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Českobudějovičtí vzdají hold slavným osobnostem

170424mdp01
Jedním z osmi témat vybraných přednášek v rámci Mezinárodního dne památek v Českých Budějovicích bude Gymnázium Česká a životní pouť prvního ředitele Matthiase Kocha. Pohovoří současný ředitel Antonín Sekyrka, jenž připomene i významné studenty za dobu 120 let existence tohoto vzdělávacího ústavu
17.04.2024 11:02 | Ladislav Lhota

Mezinárodní den památek letos připadá na sobotu 20. dubna a bude mít hodně bohatý program v jihočeské metropoli. Pořádající Odbor památkové péče Statutárního města České Budějovice svěřil námět a realizaci Marešově divadelní společnosti Marediv. Společně celou akci zastřešili titulem Slavné osobnosti Českých Budějovic a jejich domy. Připravené budou komentované prohlídky, přednášky, vycházky a také náplň pro rodiny s dětmi.

Č. BUDĚJOVICE – Komentované prohlídky obsáhnou v patnácti startovacích časech půltucet témat: Prohlídka českobudějovické radnice s kostýmovaným průvodcem; Dominikánský klášter napříč staletími aneb kdo všechno ovlivnil jeho podobu; Anton Erhard Martinelli a jeho přestavba radnice; Eggertova vila; Ferdinad Hoch, zakladatel rodinné firmy; Kendeho vila. Tahákem pro mnohé se může stát návštěva klasicistní Eggertovy vily v ulici Na Sadech, kterou nechal postavit majitel tuhových dolů, poté přešla do rukou záložny a nakonec pod Jihočeskou vědeckou knihovnu. Prvorepublikovou Kendeho vilu zachránilo město v minulém roce před zbouráním.

Přednášky nabídnou osm zajímavých látek: Osobnosti města pohledem archivářů; Rod Daublebských ze Sternecku a jeho úloha v historii města; Pohřby budějovických měšťanů očima archeologa; Historie jednoho domu a jedné továrny (Riegrova 51); Gymnázium Česká a jeho první ředitel Dr. Matthias Koch; Všechna budějovická nádraží i zaniklé a současné tratě; Za historií budějovických fotoateliérů; Počátky pivovarnictví v Českých Budějovicích. Šestice tematických vycházek přiblíží stavitele Jakoba Stabernaka, někdejší život židovské komunity, loďaře Vojtěcha Lannu, domy právovárečníků a mešťanů, barokního sochaře Josefa Dietricha.

Připomenou se činy i sídla osobností

Národní památkový ústav ve svém sídle na Senovážném náměstí nachystaným programem přenese návštěvníky do doby doznívajícího baroka, konkrétně do roku 1784, kdy České Budějovice vítají prvního biskupa Antonína Arnošta hraběte Schaaffgotscheho, jenž první rok svého pobytu přečká v domě U Ferusů. Bez odborného výkladu bude volně přístupné Jihočeské muzeum se stálými i dočasnými výstavami, věž Železná Panna se stálou expozicí o zakladateli města Přemyslu Otakaru II. (aktuálně bude k vidění replika královy pohřební koruny) a vyhlídková terasa obchodního domu Brouk a Babka – od 9 do 12 hodin po předběžné rezervaci.

Děti s rodiči se mohou zabavit při divadelním představení Pohádky z kufru, kterou uvidí v netradičním prostředí Biografu Kotva. Pro odrostlejší žactvo je připravené putování po městě s panem Švadlenou, během něhož se dozví hravou formou zajímavé informace o městě. „Rádi bychom letošním tématem vzdali hold a poctu všem, kteří napříč staletími v tomto městě zanechali nezapomenutelný otisk. Připomeňme si je nejenom vzpomínkou na jejich činy a skutky, ale i domy, ve kterých žili či působili. Věnovat se nemůžeme úplně všem. Zvolili jsme alespoň pár z nich,“ říká organizátor Miroslav Mareš.

(lho)
Reprofoto Milan Binder


170424mdp02
170424mdp03


Přidej komentář