Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Českokrumlovský festival sklízel komplimenty

fek01
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov si zaknihuje 29. ročník s celou řadou výjimečností, jimiž pořadatelé museli reagovat na celosvětové šíření nemoci covid-19, přesto si navždy zapíše množství komplimentů, které mu skládají zúčastnění umělci i vděčné obecenstvo
07.10.2020 12:08 | Ladislav Lhota

Dvacátý devátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov vstoupil do historie s mimořádnými atributy. Uskutečnil se v nezvykle posunutém termínu, pouze s domácími interprety a pouze v interiérech (jediný venkovní koncert v podání Jihočeské filharmonie na hladině Vltavy zmařilo počasí), přesto nabídl hodnotné umělecké zážitky v tradičně příjemné a těžko napodobitelné atmosféře.

Č. KRUMLOV – Tři týdny plné hudby zakončil Ivo Kahánek Šostakovičovým Koncertem pro klavír, trubku a smyčcový orchestr č. 1 c moll, op. 35 za doprovodu nejvýznamnějšího českého tělesa České filharmonie (vystoupila v Č. Krumlově po šestnácti létech), která ve druhé půli přednesla Dvořákovu symfonii č. 8. „Jsem spokojený s tím, jak jsme se na jaře rozhodli. Tedy nezrušit festival, ale zrealizovat v jiném termínu i s vynucenými změnami v dramaturgii. Všechno bylo jinak, než obvykle, ale nevzdali jsme to. Věřím, že lidé to ocenili. V kultuře se nemůžeme vzdávat. Bez kultury by byl život poloviční,“ ohlíží se prezident festivalu Jaromír Boháč.

Hudební přehlídku navštívili i zástupci partnerů. „Jsem rád, že jsem na festivalu mohl být a mohu se poklonit za to, co se událo. Organizátoři v nejednoduché době dokázali uspořádat úžasný festival. Nejen ve smyslu hudby, scenérie, ale každého detailu,“ oceňuje Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy. „Úžasným projevem mě překvapil Pavel Černoch, kterého doprovázel nádherný orchestr. Celé vystoupení působilo charismaticky. Potěšilo mě, že čeští umělci dokázali plně nahradit zahraniční kolegy a hudba v jejich provedení byla skvělá. Letošní ročník spojuji heroickým výkonem pořadatelů,“ vyzdvihuje Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova.

Opraví se piano pro nevidomé žáky

Závěr festivalu v sobotu 3. října patřil České filharmonii s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a klavíristou Ivo Kahánkem. Interprety dojaly reakce publika a obyvatel Českého Krumlova. „Atmosféra byla ohromná. Projevila se tradice festivalu. Navíc, jakákoliv hudba v kulisách tak inspirativního města nemůže být jiná, než výjimečná,“ svěřuje se klavírista Ivo Kahánek, který zde účinkoval poprvé. Podobné pocity měl i šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. „Publikum nám dalo zažít vřelou odezvu, z níž bylo cítit, že šla opravdu od srdce. A to je to, pro co žijeme. Závěrečný koncert byl mým prvním v Českém Krumlově a doufám, že ne posledním.“

Mezinárodní hudební festival spolupracuje už několik let se Základní uměleckou školou Jaroslava Ježka v Praze. Každoročně putuje výtěžek z prodeje festivalových programů a pět korun z každé prodané vstupenky na podporu konkrétní věci. Letos se vybralo 18 500 korun, za které se zrenovuje piano značky Petrof. „Vyučovat v hudbě nevidomé děti je velmi tvrdá práce. Proto oceňujeme silného partnera, který nám podává pomocnou ruku. Stal se jím českokrumlovský festival. Spolupracovat s ním je pro nás velkou ctí,“ uklání se Miroslav Tengler, ředitel ZUŠ Jaroslava Ježka. 30. ročník MHF se bude konat od 16. července do 7. srpna 2021. Vstupenky půjdou do prodeje v prosinci.

(lho, tzf)
Foto archiv MHF Č. Krumlov

 


fek02
fek03
fek04
fek05
fek06


Přidej komentář