Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Český Krumlov a Kratochvíle oslaví Dny evropského dědictví

kra01
Letošní pouť na Kratochvíli zahájí slavná mše v kostele Narození Panny Marie. Následovat bude řemeslný trh a řada divadelních a hudebních vystoupení
06.09.2018 13:34 | Ladislav Lhota

Zámky Český Krumlov a Kratochvíle se nabídkou atraktivního programu během víkendu 8. a 9. září připojí k oslavám Dnů evropského dědictví. Správa krumlovského zámku zpřístupní expozici Konírny na pátém zámeckém nádvoří, objekt Paraplíčka i raně barokní krovy Horního hradu. Na zámku Kratochvíle chystají poetický večer autorského čtení současných básníků i tradiční pouť s jarmarkem a řadou atrakcí, z nichž nejzajímavější bude paddleboarding ve vodním příkopu.

JIŽNÍ ČECHY – Expozice zámecké konírny v Č. Krumlově zahrnuje soubor luxusních předmětů souvisejících s dopravními prostředky převážně z 18. století – čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje. Návštěvníci stále obdivují schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze. Budova někdejší knížecí konírny byla postavená v období 1750 až 1752 v přízemí tzv. Renesančního domu. Byli zde ustájení polokrevníci, které dodnes připomíná dvaadvacet výklenků s tesanými kamennými žlaby. Konírna bude přístupná po oba dny od 10 do 16 hodin.

Výjimečně se otevře také objekt Paraplíčka v zásobním zahradnictví. Altánek se zdvihacím mechanismem je evropským unikátem. Dochival se jediný. Jeho obnovené půdní prostory jsou připravené k vytvoření zahradnického muzea. Příchozí mohou zavítat i do raně barokních krovů českokrumlovského Horního hradu během komentovaných prohlídek vedených ředitelem územní památkové správy NPÚ v Č. Budějovicích Danielem Šnejdou. Začínají v 13.00 a 15.00 hodin na druhém zámeckém nádvoří před Máselnicí. Vstup je zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě se doporučuje rezervace v Návštěvnickém centru.

Poetický sobotní podvečer v zahradě zámku Kratochvíle vyplní autorská čtení s prezentací vydaných sbírek přítomných autorů. Akce se uskuteční v rámci osmého setkání českých a slovenských básníků. Začíná v 17 hodin. Tradiční zpestření programu obstará Pouť na Kratochvíli v neděli 9. září, která letos připadá na Dny evropského dědictví. Na poutní mši v kostele Narození Panny Marie, která začíná v půl desáté dopoledne, naváže řemeslný jarmark, řada divadelních a hudebních vystoupení, herní a tvořivé koutky. Za dětmi přijde kejklíř Vojta Vrtek, divadlo PNUtí jim zahraje pohádky O kohoutkovi a slepičce a Může za to čert.

Malí i velcí se zabaví v herním koutku. K dispozici budou mít petanque, člověče nezlob se, šachy nebo dámu, pexeso nebo ping pong. Při střelbě z luku si mohou vyzkoušet přesnost svojí mušky a skolit draka nebo divočáka. Na sportovní typy čeká hod oštěpem. „V zahradě potkáte pávy, labutě, ale i kozy, ovečky a možná i králíky,“ prozrazuje kastelán Vojtěch Troup. Pro odvážlivce připravují organizátoří paddleboarding v zámeckém příkopu nebo natažené slackline mezi jabloněmi.

(lho, tzp)
Foto Barbora LhotováPřidej komentář