Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Chystá se třídenní kulturní akce Srdce bijí pro Slavii

140423slb01
V době covidové pandemie vznikl projekt na adaptaci více než 150 let staré budovy někdejšího spolkového domu Slavie na nábřeží Malše v Českých Budějovicích. Podoba schváleného projektu však pobouřila značnou část odborné i laické veřejnosti. Formou protestu bude kulturně společenská akce Srdce bijí pro Slavii
14.04.2023 14:14 | Ladislav Lhota

Tým pracovníků z oblasti kultury pod vedením petičního výboru Zachraňme KD Slavie v Českých Budějovicích s unikátní tělocvičnou nachystal na dny 20. až 22. dubna kulturně společenskou akci označenou Srdce bijí pro Slavii, která má upozornit širokou veřejnost na ohrožení vzácné kulturní památky u břehu Malše v krajské metropoli. Na programu budou workshopy pro školy, komentované prohlídky, fotografická výstava a koncert. Vstup je zdarma.   

Č. BUDĚJOVICE – Organizátoři prosí všechny zájemce o historii a především budoucnost jedné z nejznámějších budov ve městě, aby ve čtvrtek 20. resp. pátek 21. dubna přinášeli fotografie z exteriéru a interiéru Slavie, pokud je najdou v rodinných albech – snímky se naskenují a v sobotu 22. dubna poslouží k uspořádání výstavy. Účastníci akce dostanou také možnost zanechat ve Slavii vzkaz, lístek se vzpomínkou, sdělením či poselstvím. Osobní vzkazy již připojila řada lidí k elektronické petici za záchranu původních hodnot této ojedinělé budovy. Podpisový apel opatřilo svým jménem dosud více než sedm stovek osob, jimž leží na srdci příští osudy frekventovaného a kultovního místa.

Slavie vznikla jako spolkový dům. Patří k nejstarším víceúčelovým stavbám se společenskou, osvětovou, zábavní i restaurační funkcí. Byla vystavěná podle návrhu architekta Ignáce Ullmanna na počátku sedmdesátých let 19. století. Podle navrženého projektu však má být její část ubouraná a doplněná prosklenou přístavbou. Zmizet má nejreprezentativnější prostor budovy, společenský sál v patře, a také původní tělocvična v přízemí, která je podle historika architektury Rostislava Šváchy vzácnou památkou sportovní architektury. Nejstarší jihočeská tělocvična (první integrovaná do víceúčelové budovy) je výjimečná i z konstrukčního pohledu – má nejrozsáhlejší trámový strop v jižních Čechách.

Připravovaný zásah poškodí objekt

Za problém chystané adaptace označují petičníci nesprávné zadání soutěže, ve které nebyla dostatečně ošetřená kulturněhistorická hodnota objektu a ochrana cenných prvků. Soutěž na revitalizaci objektu se konala v době covidové pandemie téměř bez povšimnutí veřejnosti – laické, ale i odborné. Nyní si uvědomují rovněž zástupci města, že historická budova bude znehodnocená přestavbou, do níž se vloží více než půl miliardy korun. „O poškození historické hodnoty stavby víme a samozřejmě nás to mrzí. Nicméně projekt vzešel z architektonického dialogu a získal všechna potřebná povolení,“ uvedl náměstek primátorky Petr Maroš pro Mladou frontu Dnes (6. dubna).

Za zachování Slavie v původní architektonické podobě se zvedla široká vlna protestujících hlasů. Výzvu k zastavení připravované devastace Slavie adresovaly současnému vedení města Klub Za starou Prahu nebo Sdružení pro stavebněhistorický průzkum. Tiskovou zprávu vydal Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS), který je poradním orgánem UNESCO. K plánované přestavbě se vyjádřila řada odborníků. „Soutěžní dialog na adaptaci Ullmannovy budovy byl špatně připravený. Nebrala se v úvahu mimořádná kvalita této stavby i její prostorová koncepce. Připravovaný zásah nenávratně poškodí celý objekt,“ varoval historik architektury Zdeněk Lukeš.    

(lho, tzp)
Foto Milan Binder (4), Digitální fotoarchiv Šechtl a Voseček (2)

Program akce Srdce bijí pro Slavii:

Čtvrtek 20. 4. 2023
9.00–14.00
„Cesta do srdce Slavie,“ vzdělávací programy pro školy (objednání na adrese: sarka.kosova@email.cz)
16.30 komentovaná prohlídka pro veřejnost (sraz před hlavním vchodem do Slavie)

Pátek 21. 4. 2023
9.00–14.00
„Cesta do srdce Slavie,“ vzdělávací programy pro školy (objednání na adrese: sarka.kosova@email.cz)
16.30 komentovaná prohlídka pro veřejnost (sraz před hlavním vchodem do Slavie)

Sobota 22. 4. 2023
15.00
koncert – letní scéna
Pavlína Jíšová
Marotha & Tomáš Vávra – Vávrovanka
Jitka Charvátová akustic
Třetí míza
Deep Purple South Bohemia revival140423slb02
140423slb03
140423slb04
140423slb05
140423slb06


Přidej komentář