Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Čím se letos pochlubí jihočeské památky?

pkr01
Zámek Kratochvíle u jihočeských Netolic představuje lákadlo pro návštěvníky nejen díky působivým interiérům, ale také bohatým kulturním programem
01.04.2021 12:07 | Ladislav Lhota

Za běžných okolností by se první dubnovou sobotu otevřely brány jihočeských památek, které spravuje Národní památkový ústav. Vzhledem k opatřením proti šíření covidu-19 si ale kasteláni hradů a zámků nechají klíče v kapse. Přivítání prvních návštěvníků musejí odložit na neurčito. Ve všech objektech přesto pokračují přípravy na letní sezonu. Koná se údržba, startují nové stavební projekty, chystají se kulturní akce.

JIŽNÍ ČECHY – Současná pandemická situace zatím nedovoluje predikovat, k jakému datu se návštěvnická sezona uvede do pohybu. „Jsme připravení zpřístupnit památkové objekty veřejnosti ihned poté, co to umožní vládní opatření. Předběžně počítáme také s kulturními akcemi. Nevíme však, v jakém formátu je budeme realizovat. Bude to záviset na momentální situaci,“ vysvětluje Petr Pavelec, ředitel NPÚ v Českých Budějovicích. Co je nového k 1. dubnu na Červené Lhotě, v Českém Krumlově, Dačicích, Hluboké nad Vltavou, Jindřichově Hradci, Kratochvíli, Landštejně, Nových Hradech, Rožmberku nad Vltavou, Třeboni, Zlaté Koruně či na hradě Zvíkov?  

Červená Lhota

Stejně jako v minulých létech i letos na zámku Červená Lhota pokračovali s restaurováním malby v prostorách zámecké jídelny. Fresky z poloviny 17. století jsou dílem Giacoma Tencally, nově odkrytá pole znázorňují postavy a různé architektury. Celý prostor štukového zrcadla je již odkrytý – počínaje prvním víkendem, kdy bude zámek otevřený, mohou návštěvníci na vlastní oči zakusit krásu barokního umění v útulných prostorách zámku.

Český Krumlov

Na zámku Český Krumlov aktuálně pokračuje intenzivní úklid prohlídkových tras a ošetřování historického nábytku proti červotoči. „Položili jsme historické koberce, k několika obrazům se podařilo dohledat staré rámy. Do prádelní komory přidáme malé žehlicí prkno na rukávy. Kompletně se obmění knihy v policích. Na konzervovaný hrací stolek jsme nechali vyrobit kopie historických šachových figurek,“ vypočítává správkyně depozitáře Kateřina Hlavničková drobné změny v interiérech. Neustávají práce na základní evidenci mobiliáře a knih, které se skenují pro případné badatele, ani obnova mincovny, v níž vzniká nová zámecká galerie.   

Dačice

Letos naposledy budou mít návštěvníci zámku Dačice možnost navštívit během prohlídek část soukromého apartmá posledního mužského příslušníka z rodu Dalbergů – Johanna Dalberga. Po dobu obnovy parketových podlah si turisté místo sálů v přízemí výjimečně prohlédnou prostory v jihozápadní části zámku, které zahrnují instalovaný depozitář i funkcionalistickou koupelnu z třicátých let 20. století poutající pozornost svojí kobaltově modrou barvou i nadčasovým designem chromových prvků. Dokončení podlah v přízemí zámku se plánuje na začátek letních prázdnin.

Hluboká

V loňském roce správa zámku experimentovala s dětskými prohlídkami. Letos se budou pravidelně vypisovat Prohlídky s paní kněžnou v reprezentačních pokojích prvního patra. Prohlídky jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi mladšího školního věku. V červenci a v srpnu se na zámku uskuteční několik divadelních a hudebních vystoupení. Po roce se na Hlubokou vrátí úspěšný muzikál Noc na Karlštejně. „Vrcholem letní sezony bude Hradozámecká noc 31. července, během které se na zámeckém nádvoří představí automobily značek, jež vlastnili hlubočtí Schwarzenbergové za první republiky“, láká kastelán Martin Slaba. Chybět nebudou prohlídky v českém znakovém jazyce.

Jindřichův Hradec

Rodinám s dětmi od tří do osmi let je určená zbrusu nová prohlídková trasa „Jindřichův Hradec očima černínských dětí“ v prostorách stávající trasy C v přízemí Adamova stavení. „Při tvorbě této trasy jsme vycházeli z deníkových a archivních záznamů zachycujících dětství Karla Evžena Černína na přelomu 18. a 19. století a jeho syna Jaromíra,“ vysvětluje kastelán Jan Mikeš. Vyprávění doplní i ukázky dobových hraček, také učebnice nebo původní kresby černínských dětí. Speciální zkrácená prohlídka v délce třiceti minut vyvrcholí návštěvou středověké Černé kuchyně, spojené s legendou o Bílé paní. Zámecká galerie bude od srpna do září hostit výstavu „Korunovační klenoty na dosah.“

Kratochvíle

Provozní podmínky zdejšího zámku vylepší stavba nového provozního zázemí. „Za severní ohradní zdí vyrostou během dvou let dva skleníky, které poslouží k předpěstování a zazimování zeleně, ale i pro uskladnění zahradnické techniky,“ těší se kastelán Vojtěch Troup. Stavba si vyžádá investici třicet milionů korun. Na léto chystá správa zámku třináct večerů se spolkem Divadelních ochotníků Tyl. Lidé se mohou těšit na Goldoniho komedii Sluha dvou pánů i tradiční Tančírnu pod širým nebem. Milovníci Shakespearova díla se dočkají další přednášky profesora Martina Hilského – o Jindřichu IV. Zahradní domek Markéta bude celou sezonu hostit výtvarná díla scénografa Ondřeje Maška.  

Landštejn

Majestátní zřícenina je připravená k zahájení sezony. „Natřeli jsme železná zábradlí, opravili odpadkové koše a lavičky. Obnovou prošly i dřevěné stojky s informacemi a zajímavostmi o jednotlivých částech hradu,“ připomíná kastelánka Eliška Niederová. Po zimní přestávce se rozjíždějí stavební práce. První akcí je revize a doplnění odvodnění pochozí terasy malé románské věže, v níž se nachází unikátní románská kaple a kam zatékalo. Pokračuje odstraňování cementových malt ze spár některých vnitřních částí hradu. V polovině letních prázdnin by měla skončit první etapa těchto oprav. Během července a srpna zpestří prohlídky hradu šermířská i hudební vystoupení.

Nové Hrady

Milovníci kastelologie uvítají novou prohlídkovou trasu, která je zavede do hradního příkopu. Příkop existoval již na počátku existence hradu ve druhé polovině třináctého století, ale nedosahoval takové hloubky a šířky jako dnes. Dnešní hloubka je pod severovýchodním mostem 14,5 metru, pod jižním mostem 10,5 metru, šířka příkopu dosahuje 23 metrů. Prohlídku bez průvodce doplní texty, které přiblíží historii této stavby, postup její obnovy i výsledky archeologického průzkumu. „Drobných změn dozná i prohlídková trasa. Lovecký salon obohatí trofeje exotické zvěře, které Národní památkový ústav získal darem,“ doplňuje kastelán Jan Smolík.

Rožmberk

V reprezentačních místnostech někdejšího muzea rodu Buquoyů pokračuje odkryv a restaurování výmalby. Dalším třem místnostem se navrátí původní barevnost, jakou se pyšnily v polovině 19. století. Návštěvníci nepřijdou o třetí ročník cyklu S hostem na Rožmberku, který během letních podvečerů představí zajímavé hosty z oblasti kultury, vědy nebo sportu.

Třeboň

Z investic je nyní pro správu zámku prioritou modernizace elektrické požární signalizace ve většině zámeckých budov za téměř čtyři miliony korun. Před dokončením je stavební obnova komerčních prostor v budově předzámčí, kde se zabydlí obchůdek s výrobnou regionálních sirupů Bylinky od Světa. Další menší investice se týkají oprav komínů nebo architektonických prvků fasád. V červenci bude zámecký areál hostit tradiční festivaly Okolo Třeboně a Třeboňská nokturna. Milovníci filmu ocení Kinematograf bratří Čadíků. Pokračovat budou speciální prohlídky Zámkem křížem krážem i přednáškový cyklus zaměřený na životní styl Schwarzenbergů v 18. a 19. století.

Zlatá Koruna

Spolu s mnišskými toaletami obohatí prohlídkovou trasu také unikátní exponát – barokní lékárna, kterou Ministerstvo kultury vykoupilo pro Národní památkový ústav za pět milionů korun od soukromého majitele. Původně náležela jezuitskému řádu v Jihlavě a patří k nejzachovalejším barokním lékárnám ve střední Evropě. „Její hodnotu zvyšuje i množství dobových doplňků. Jedná se o rozmanité lahvičky, flakony, lékovky, dobové cedule na šuplících s názvy bylin i drog. Nechybí ani různé tablety a léky,“ upřesňuje Jan Bouček ze správy kláštera. Součástí lékárny je velký kovový lis na byliny. V klášteře se chystají prohlídky pro rodiny s dětmi pod vedením opata a správcovy dcery Markétky.

Zvíkov

Pro správu zvíkovského hradu není problém otevřít kdykoliv. Areál je připravený. Koše, lavice, informační tabule se instalují podle rostoucího pohybu návštěvníků. Hrad se letos dočká v letošním roce investice ve výši 10 mil. Kč. druhé etapy v opravě železobetonových deskových stropů v místě bývalých královských ložnic a odvodnění teras. Dílčí opravou a nátěry projde šindelová krytina na bývalém hospodářském stavení zvaném Katovna. Z restaurování se vrátil gotický oltář Klanění tří králů. „Je krásně svěží a projasněný,“ raduje se  kastelán Aleš Kadlčák. Některé letní termíny na Zvíkově zůstávají vyhrazené pro šermířská a divadelní vystoupení.

(lho, mas)
Foto Barbora Lhotová



Přidej komentář